Pentagon uznal, že ruské stíhačky jsou lepší než ty americké

Americké ministerstvo obrany šokovalo svět, když přiznalo, že ruské stíhačky jsou lepší než nejnovější americké letouny.

Všechno to začalo v deníku USA Today, který zveřejnil rozhovor s americkým generálem Halem Homburgem. Ten vyprávěl o neuvěřitelném úspěchu, kterého při cvičení dosáhli indičtí piloti proti americkým stíhačkám F-15C a D přezdívaným Eagle. Indové na ruských stíhacích bitevnících Su-30MKI vyhráli téměř 90 procent všech soubojů!

 

ČTĚTE TAKÉ: 

Americký senát rozhodl: stíhačka F-22 končí

Ruské bombardéry Tu-160 dosáhly nového rekordu v délce letu

 

Zaskočeným novinářům řekl: “Nejsme zase tak technicky vepředu, jak jsme se domnívali. F-15ky mají zásadní význam pro naši vzdušnou převahu. Nečekané vítězství Indů na ruských strojích je pro nás skutečnou studenou sprchou…“


Ještě větší průšvih, než se čekalo

 

Pak se o zvláštní ruské vítězství začal zajímat týdeník Newsweek. Když se jeho novináři šťourali v tom, za jakých podmínek vzdušné souboje probíhaly, zjistili, že proti americkým F-15kám bojovaly nejen moderní Su-35MkI, ale i MIGy-27, MIGy-39 a dokonce i zastaralé MIGy-21. Indičtí piloti na těchto strojích dokázali porazit nejen americké “Orly“, ale i francouzské Mirage. Výsledky byly nemilým překvapením i pro americké piloty, kteří jsou na své stroje náležitě pyšní.

 

 

Naopak úspěch Suchojů přiliš nezaskočil ruské vojenské odborníky a konstruktéry. Generální projektant továrny, která tyto bitevníky vyrábí, Miachail Simonov, řekl ruskému deníku RIA Novosti, že Su-27 byl vyvinut speciálně pro boj s americkými letouny Eagle. Jeho taktické i technické vlastnosti ho předurčují pro převahu nad soupeřem. Jediné, co ruští konstruktéři nečekali, bylo uznání amerických kolegů.


Jak probíhal souboj

 

Výše zmíněný duel se konal v únoru 2010 na letecké základně v Elmendorfu na Aljašce. Novější ruské stíhačky už podle ruského tisku porazily Američany vícekrát. Server Pravda.ru například informuje o vojenském cvičení, které proběhlo na počátku 90. let. Na něm stroje ruské výroby přečily americké v poměru 3: 4.

 

 

Cvičení samozřejmě nebylo zcela vypovídající. Letouny nebyly vyzbrojeny ostrou municí, ale jen foto-puškami, které simulují kulomety. Americké letouny se už od doby války ve Vietnamu spoléhají především na špičkové rakety, takže omezit je jen na kulomety bylo hodně nefér. V těchto podmínkách se jasně projevily výhody ruských strojů: vysoká manévrovací schopnost a silnější tah. Díky nim byli ruské stroje schopné odvážných akrobatickcýh manévrů a bez potíží se dostávaly za americké Orly.


Na Rusy nemáme

 

Američané jsou si kvalit ruských letounů dobře vědomi – proto si také před několika lety od Moldvaska koupili letku MIGů 29, které důkladně prostudovali a nyní proto nic cvičí.

tn.cz / kar