Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Zdrogovaní náckové: němečtí vojáci brali Pervitin po hrstech

Němečtí vojáci za II. světové války sezobali 200 milionů povzbuzujících pilulek. Byl mezi nimi kokain, amfetamin i další hrůzy.

Hitlerova propaganda za války tvrdila, že německý lid musí dbát o své zdraví a měl by se zbavit závislosti na drogách jako alkohol nebo drogy. Samotný Adolf Hitler jim šel vzorem – alkoholu se vyhýbal a cigarety vysloveně nesnášel. Ale když šlo o válku, musely všechny zásady stranou. A vojáci pak brali drogy jako největší smažky.

 

"Blesková válka byla poháněna drogami,“ tvrdí nová studie, která zkoumala drogovou politiku Třetí říše. Nacisté nejvíc využívali pervitin – látku dobře známou i českým feťákům. Poprvé ho vyzkoušeli už při bojích v Nizozemí a Polsku na začátku války, ale pořádně se drogová mašinérie Třetí říše rozjela až pří útoku na Sovětský svaz.


Superdroga pro elitu

 

Kromě všeobecně rozšířeného pervitinu pracovali němečtí lékaři také na ještě silnějších drogách – po těch měl Wehrmacht bojovat i několik dní zcela bez odpočinku. Jeho základ tvořil kokain; tuto látku měli dostávat jen bojovníci v první bojové linii, kteří byli nejvíc vystaveni stresu a únavě. Všechny tyto drogy byly nejprve zkoušené na vězních v koncentračních táborech.

 

Podle německého chemika Wolfa Koempera byl kokain poslední Hitlerovou tajnou zbraní. Droga se jmenovala D-IX a testovala se v koncentračním táboře Sachsenhausen. Podvyživení vězni, kterým byla aplikována, byli schopní ujít 130 kilometrů s třicetikilovým batohem – a to bez odpočinku. Testy probíhaly na začátku roku 1944 a německá generalita plánovala, že superdrogu dostanou všichni vojáci. Překazila to spojenecká invaze do Normandie, která přerušila dodávky potřebných přísad.

 

Autorem drogové taktiky německé armády byl berlínský lékař Otto Ranke. Při svých výzkumech zjistil, že drogy dávají vojákům sebedůvěru a více odvahy, často až sebevražedné. Právě pervitin tedy umožnil postupovat německým divizím při Blitzkriegu tak rychle. Zejména na východní frontě dělal pervitin zázraky. Němečtí vojáci tam měli nedostatek teplého oblečení, takže na zahřátí měli opravdu jen a pouze tuto drogu…

tn.cz/ kar