Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Call of Duty: Black Ops – povinnost volá!

Call of Duty: Black Ops
Zdroj: Oficiální zdroj

Fanoušci Call of Duty dostanou přesně to co chtějí a hráči, kteří celou sérií opovrhují zase další podnět, proč na ní nadávat.

 

Vývojáři z Treyarch byli v historii série Call of Duty bráni za ty horší. Vždycky stáli ve stínu Infinity Ward, vždycky to vypadalo, že ty jejich hry vychází jenom proto, abychom měli co dělat, než vyjde Modern Warfare nebo Modern Warfare 2…

 

Nemůžeme se divit, že se jim tenhle statut nelíbil a když se studio Infinity Ward začalo potápět, v Treyarch ucitíli příležitost, že se konečně mohou stát tou vysněnou jedničkou. A tak udělali Black Ops, výcuc toho nejlepšího z Call of Duty.

 

S Black Ops se podíváme na práci tajných jednotek během Studené války. Tohle rozhodnutí dalo vývojářům možnost nabídnout nám ty nejšílenější mise a to v podstatě bez nějaké výrazné dějové návaznosti. Skáčeme po světě, skáčeme v čase, ale ono to nevadí.

Příběh se točí kolem speciálního agenta Masona, který si musí vzpomenout, ale vlastně pořádně neví na co. V jeho vzpomínkách se zapojíme do tajných operací, které se táhnou od Kuby, přes Vietnam až na pól a pomůžeme zachránit svět doslova za minutu dvanáct.

 

Bohužel, ačkoliv se v Treyarch snažili, na kolegy z Infinity Ward prostě nemají. Často jsou velmi blízko, ale tam, kde autoři Modern Warfare balancují na hraně a nechávají hráče na vlastní oči pocítit hrůzy války, tam Treyarch přihodí pár výbuchů a utrhaných nohou.

 

Když ve vánici jdete polární základnou a střílíte nepřátele, kteří se vám vzdávají, je to silný zážitek, ale ne tak jako mise na letišti v Modern Warfare 2. Podobné to je i se člunem v Laosu, kdy za doprovodu Sympathy for the Devil od Rolling Stones rozesíláte zkázu kolem sebe.

Jako střílečka Black Ops fungují naprosto náramně. Největší část hry se odehrává ve Vietnamu a válečné peklo ochutnáte plnými doušky. Je tak velká škoda, že se vývojáři utrhli ze řetězu a místy se akce stane tak zběsilou, až vlastně nevíte, co se kolem vás děje.

 

Zpestřením ve hře jsou pasáže, kdy můžete, značně zjednodušeně, ovládat nějakou tu bojovou techniku. Už nebudete jen přihlížet ze sedadla spolujezdce, ale chopíte se volantu auta nebo kniplu bojového vrtulníku, se kterým vypálíte značný kus vietnamské džungle.

 

Výborné okamžiky s brokovnicí v ruce ale z části ničí fakt, že se v Treyarch vrátili k tolik odsuzovanému respawnování protivníků. Pokud tedy neustále netlačíte útok dopředu a zaseknete se někde na místě, budou stále přibíhat noví a noví nepřátelé.

Když naopak běžíte dopředu moc, začnou vyskakovat chyby a nepřátelé se vám začnou objevovat přímo před očima. Zajímavě rozjetý příběh, který spíš připomíná bondovky než válečná dramata, se před koncem rozpadne a nepomůže tomu ani jedno “šokující odhalení“.

 

Stejně jako u ostatních her ze série Call of Duty budete mít hotovo za jedno dlouhé odpoledne. Ale nemůžeme vývojářům vyčítat, že jsme si nemohli pomoct a museli jsme Black Ops dohrát za každou cenu. Tohle se nám stalo naposledy zhruba před rokem…

 

Hratelnost však mnohonásobně prodlužuje multiplayer. Zpátky je velice populární a velice zábavný zombie režim, ve kterém si až čtyři hráči rozeberou role prezidenta Kennedyho, prezidenta Nixona, ministra obrany McNamary a diktátora Castra a společně kosí nemrtvé.

Samtný multiplayer s řadou herních režimů se pak postará o zábavu minimálně do vydání Modern Warfare 3 a o jeho popularitě už nyní nemá cenu polemizovat. Call of Duty: Black Ops je výbušná jízda, která jistě uspokojí fanoušky předchozích titulů.

 

Hodnocení: bomba │ POHODA │ ujde │ slabota │ průšvih

 

Verdikt: Black Ops jsou třaskavým výcucem toho nejlepšího, co Call of Duty zatím přinesla. Jakékoliv snahy ze hry udělat něco víc se ale ztrácí v množství výbuchů a šílených honiček, které vypadají jako z nějaké bondovky.

 

Název: Call of Duty: Black Ops
Výrobce: Treyarch/Activision
Distributor: ABC Data
Žánr: střílečka
Obtížnost: volitelná
Lokalizace: není
Platformy: PC, PS3, X360 (recenzováno)
Cena: 1599 Kč

TN.cz