Vysoký nitrooční tlak může vést ke slepotě

Bolí vás oči? A znáte svůj nitrooční tlak? Pokud ne, měli byste si ho nechat u očaře změřit.

Ze začátku můžete mít jen pocit, že se vám špatně zaostřuje při čtení novin nebo při práci na počítači. Nebo se domníváte, že v místnosti je špatné osvětlení. Příčina ale může být mnohem horší: máte v očích tak vysoký tlak, že nervová vlákna v oku odumírají.

 

Normální oběh tekutiny v oku udržuje jeho kulovitý tvar a zajišťuje i stabilní výši tlaku v oku. U zdravého jedince jeho hodnoty kolísají mezi 15 až 20 mm HG. Pokud není oko zcela v pořádku, nitrooční tlak se zvýší nad běžnou hranici a začne tlačit na nervová vlákna v oku.

 


Odtud už je jen malý krok k trvalému poškození oka a nejdříve částečné, pak i úplné slepotě. Nervová vlákna totiž pod tlakem postupně odumírají a je tak znemožněn přenos světelných impulzů. Zpočátku je postiženo jen periferní vidění, pak bohužel i centrální.

 

Jde vlastně o zelený zákal neboli glaukom nejdříve probíhá nepozorovaně, ale najednou se potíže zhorší.


 

 

Zeleným zákalem trpěli i hudebníci Jaroslav Ježek nebo Ray Charles, ale historici se odmnívají, že i např. král Jan Lucemburský.

 


Bez léčby tlak v oku postupně stoupá a ze dne na den můžete oslepnout. Lékař vám přitom může předepsat speciální kapky, které si jednou denně budete kapat a udržovat tak tlak v přiměřených mezích. Případně se dá nitrooční tlak léčit ještě tabletami nebo laserovou operací.


Každý by měl pravidelně, alespoň jednou za dva roky (zejména ti, kteří už oslavili 40. narozeniny) zajít na preventivní prohlídku k očnímu lékaři a kromě ostrosti zraku si nechat změřit i nitrooční tlak – buď tzv. štěrbinovou lampou nebo po rozkapání oka přiložením očního tlakoměru.


 

tn.cz / kat