kyberútok

Magistrát v Olomouci ochromil útok hackerů. Agendy vyřadil na dva týdny

Lucie Cochlarová
Lucie Cochlarová
Předevčírem 22:25
Téma:

Olomoucký magistrát vyřadil útok hackerů z provozu na nejméně dva týdny. Odstavení datové sítě znemožnilo vyřizování běžné agendy a dotklo se třeba také lidí, kteří se přes rezervační systém objednali k jednání na úřadu.

Lidé, kteří budou muset nejméně dva týdny čekat na vyřízení svých záležitostí na úřadě, na jedné straně, na druhé škodolibost nebo finanční motivace útočníků. "Ukázalo se, že příčinou je klasický kyberútok, který zablokoval přístupy do jednotlivých serverů,“ popsal mluvčí města Olomouc Michal Folta.


Olomoucký magistrát je teď bez připojení k internetu a počítače musejí být vypnuté. Na většinu pracovišť se lidé ani nedovolají. Úřad nemůže vykonávat ani některé důležité agendy. Denně tu přitom vyřizovali stovku žádostí.

 


"Budeme muset provést kompletní obnovení systému včetně všech hardwarových prvků,“ popsal tajemník olomouckého magistrátu Jan Večeř.


Zatím u nás hackeři útočili spíše na nemocnice. Loni v březnu ve Fakultní nemocnici Brno vyřadili počítačovou síť i důležité přístroje. Lékaři museli dokonce přerušit operace. Útok nemocnici připravil kromě desítek milionů i o část dat.


"Lékaři neměli jakoukoliv dokumentaci o svých pacientech. Veškeré ekonomické systémy i právní systémy byly ochromeny,“ informoval mluvčí nemocnice Pavel Žára.

 


"Získaná data slouží pachatelům jako prostředek k vydírání nebo pro další trestnou činnost,“ vysvětlil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.


V ostravské fakultní nemocnici se podařilo útok odrazit. Počty útoků podle odborníků stále rostou. Letos mohou být rekordní.


Sledujte zpravodajství TV Nova i na portálu VOYO, kde najdete přímé přenosy i záznamy Televizních novin.

 

ls TN.cz