Váš hejtman

Arabům nemůžeme zakázat nákup pozemků, říká ústecký hejtman

Téma:

Moderátorka Markéta Fialová tentokrát v pořadu Vaše téma vyzpovídala hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka. Řeč byla o nezaměstnanosti, nedostatku lékařů, uprchlících i arabských hostem lázní v Teplicích.

Oldřich Bubeníček je jediný komunistický hejtman v republice. Podle průzkumů je třetím nejoblíbenějším. Otec tří dětí se v minulosti živil jako dělník ve sklárně a zpravodaj Haló novin. Dnes je hejtmanem a starostou obce Bílina.

 

Jak se kraji daří snižovat vysokou nezaměstnanost a plnit průmyslové zóny? Bude po nekonečných dvaatřiceti letech příští rok konečně dokončena dálnice D8? Jak se obcím na Teplicku žije s početnou arabskou komunitou? A jak skončí debaty o prolomení těžebních limitů na severu Čech?

 

Oldřich Bubeníček zavzpomínal na dobu, kdy v 90. letech pracoval jako krajský zpravodaj silně levicových Haló novin. "Ano, při své práci jsem se setkal i s mluvčím prezidenta Jiřím Ovčáčkem, nedávno jsme se při návštěvě Miloše Zemana na Ústecku znovu shledali. Pan Ovčáček mi tenkrát připadal jako nadějný novinář," říká Bubeníček.


Hejtman přiznává, že velkým problémem Ústecka je vysoká nezaměstnanost. Ale Bubeníček věří, že se blýská na lepší časy, hlavně díky zahraničním investorům. Stejně tak je politik optimistický pokud jde o dokončení dálnice D8.


Pokud jde o prolomení těžebních limitů, Bubeníček je nakloněný tomu, aby se těžilo dál. "Ale až po dohodě s těmi, kterých se to týká. Jednou z možností je například finanční odškodnění nebo vybudování nové obce a přestěhování," přemítá Oldřich Bubeníček.


Hejtman uklidňuje i ty, kteří si všimli, že v Ústeckém kraji chybí lékaři, především ti mladí. "Navázali jsme úzkou spolupráci s lékařskými fakultami a nabízíme mladým lékařům výhodná stipendia. A doufáme, že to potom zůstanou," popisuje strategii Bubeníček.


Řeč došla i na uprchlíky. "Ta situace se týká půlky Evropy a navíc myslím, že v první řadě by to měli řešit ti, kteří rozvrátili státní zřízení v Iráku. Libyi a dalších zemích. Takže třeba USA," míní politik. Bubeníček ovšem nechce, aby na Ústecku vznikl uprchlický tábor.


A jak se hejtman dívá na arabskou klientelu v teplických lázních. "Oni tam ti klienti jezdí třeba 40 let, ale v poslední době bohatší hosté začali skupovat pozemky v Modlanech. Ale s tím my nic neuděláme, soukromé vlastnictví je zkrátka nedotknutelné," vysvětluje hejtman.


Problém je podle Bubeníčka v tom, že arabští hosté ne vždy respektují české zvyklosti a zákony. "Když jede česká žena do Arábie, tak také nosí šátek," přemítá hejtman.


Oldřich Bubeníček je ženatý, má tři děti a dvě vnoučata. K jeho koníčkům patří žurnalistika, zahrada, cestování, sport a historie. Je dárcem krve. Má za sebou více než 100 odběrů.

TN.cz