nevhodná léčba

Majitel léčil psa ibalginem. Zvíře skončilo u doktora s dírou v břiše

Operovaný pes - 2
Zdroj: facebook
Téma:

Pražská veterinární klinika zveřejnila na svém Facebooku příběh psa, kterému majitelé dali lidský lék – ibalgin. Ten však není pro zvířata vhodný. Při vyšší dávce může způsobit zdravotní problémy, které mohou v krajním případě končit smrtí.

"Dnešní pacient nám dal pěkně zabrat. Přišel v bídném stavu. Prý byl už včera večer přešlý a bolavý, tak dostal od pánečků ibalgin. Ten na chvilku zabral, ale za chvilku mu bylo zase špatně. Druhý den ráno dostal další dávku ibalginu, za pár hodin ještě jednu. Pak se vydali k nám," popsala veterinární ordinace na svém Facebooku.

 

Pejskovi našli díru v žaludku, která byla velká jeden centimetr. Způsobil ji prasklý vřed. "Psi netrpí na žaludeční vředy, ale nesnášejí lidský ibalgin, který jim obzvlášť nalačno dokáže takový vřed způsobit během pár hodin," stojí na stránkách ordinace.

 

GALERIE: Operovaný pes

1
/
6
Zdroj: facebook, Veterina Paprsek
Operovaný pes - 1

 

Zástupci veterinární kliniky však TN.cz řekli, že nemohou s jistotou říct, jestli díru v žaludku způsobil právě lidský lék proti bolesti. Nicméně veterináři se shodují na tom, že není pro zvířata vhodný.

 

"Prosíme vás, kdykoliv vás napadne dávat zvířeti lidské léky, abyste věnovali pár minut tomu, že zvednete telefon a zavoláte někam, kde se poradíte. Ano, dost lidských léků se používá k léčbě zvířat, ale dost lidských léků je může i zabít," napsali lidé z kliniky, podle kterých se pejsek uzdraví.

 

 

Nevhodnost ibalginu k léčbě zvířat potvrdil i veterinární lékař Ivan Stuchlík. "Jeden ibalgin se rovná dávce pro padesátikilové zvíře. Je možné ho využít opravdu v krajním případě, ale jen upravené množství, které odpovídá váze vašeho zvířete. Rozhodně není možné zvíře ibalginem léčit. Tento lék rychle začne dráždit žaludek. Při větším užití by mohl zvíře i zabít," vysvětlil lékař.

 

I výrobce ibalginu společnost Zentiva nedoporučuje tento lék pro zvířata. Zároveň ale dodává, že pokud se léčivo používá v souladu s příbalovým letákem, pro lidský organismus nepředstavuje žádné riziko.

Související témata:
ham TN.cz