Letectví

Majitelé dronů pozor! Brzy začnou platit nová pravidla pro létání

Dominika Janochová
Dominika Janochová
Aktualizováno 21:14
3.12. 2020 13:36
Téma:

Od konce prosince začnou v Česku platit nová pravidla pro provozování dronů. Stroje s hmotností nad 250 gramů budou muset majitelé registrovat v databázi Úřadu pro civilní letectví.

V současnosti mohou amatérští uživatelé dronů vyletět až do výšky 300 metrů, což se s příchodem registrací změní na pouhých 120 metrů. Majitelé dronů budou muset registrovat své osobní údaje na internetových stránkách zřízených Úřadem pro civilní letectví.

 

Absolvují krátký online test a dostanou registrační číslo, kterým své drony označí. Do teď měli povinnost registrovat svůj dron pouze ti majitelé, kteří ho využívali ke komerčním účelům.

 

 

Od 31. prosince bude registrace povinná pro všechny drony nad 250 gramů případně i pro lehčí stroje s drobnou kamerou nebo vysokou rychlostí, které nelze považovat za hračky.

 

Pravidla zatím nebudou měnit stávající místa, kde je létání dronů zakázáno nebo omezeno. Nově naopak budou stanoveny i požadavky na technické parametry a vybavení dronů prodávaných v České republice.

 

Nová pravidla platí pro všechny členské státy Evropské unie. Podle odhadů tuzemských prodejců je v Česku zhruba 70 tisíc dronů.

Související témata:
jh TN.cz