porušení zákona

Makro uzavíralo nezákonné smlouvy, dostalo pokutu téměř 50 milionů

Makro
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 31. 10. 2019
Téma:

Téměř padesátimilionovou pokutu dostal obchodní řetězec Makro od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Uzavíral s některými dodavateli potravin nezákonné smlouvy.

Obchodní řetězec Makro v letech 2016 až 2018 podle ÚOHS porušoval zákon o významné tržní síle uzavíráním nezákonných smluv. Za to dostal pokutu ve výši 46 560 000 korun.

 

Smlouvami Makro některé dodavatele potravin zavazovalo k tomu, aby využívali jeho logistické a marketingové služby, například rezervaci obchodního prostoru. "Celková výše plateb přitom překračovala zákonem povolená 3 % z ročních tržeb dodavatele. Kromě toho nebyly podmínky ve smlouvách dostatečně konkrétně upraveny," uvedl předseda ÚOHS Petr Rafaj.

 

 

"Někteří dodavatelé se vyjádřili, že nebyli schopni účinně kontrolovat poskytování služby," dodal Rafaj. Podle úřadu tak Makro zneužilo významnou tržní sílu. Rozhodnutí je pravomocné. Řetězec má zároveň povinnost do devíti měsíců změnit smlouvy. Musí v nich dodavatele jednoznačně informovat o službách a způsobu a výši jejich úhrady.

TN.cz