ANKETA Slova ministryně

Maláčová: Minimální mzda je ostudně nízká! Chce, aby se zvýšila

Zoufalá matka bez peněz
Zdroj: Profimedia
Ilustrační foto
Jan Pánik
Jan Pánik
Publikováno 18. 10. 2019

Ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) chce v příštím roce zvednout minimální mzdu. Podle ní je totiž aktuálně ostudně nízká. Od letoška je nejnižší výdělek 13 350. Domluvit se na zvýšení chce se zaměstnavateli a odboráři do konce října.

Česká republika se podle ministerstva práce a sociálních věcí stále drží v úrovni minimální mzdy na nejnižších příčkách. Podle šéfky resortu Jany Maláčové (ČSSD) ji je nutné zásadním způsobem zvýšit, protože je "ostudně nízká".

 

Anketa

Souhlasíte se zvyšováním minimální mzdy?

Hlasovalo 7057 lidí.

 

"Minimální mzda má ochránit zaměstnance před chudobou a motivovat lidi pracovat. Jen tak poroste jejich kupní síla a zvýší se životní úroveň, která je nyní v mnoha případech na hranici slušné existence, a to nemůžu dále tolerovat,“ komentovala svůj postoj Maláčová. 

 

V pátek proto vyzvala odbory a zaměstnavatele, aby se domluvili na růstu minimální mzdy pro příští rok do konce tohoto měsíce. Maláčová navrhuje růst zhruba o deset procent, tedy na 14 700 korun.

 

 

Ministerstvo připomíná, že například Polsko schválilo nárůst minimální mzdy pro příští rok na 2 600 zlotých (15 500 Kč). Do roku 2023 ji pak chce údajně polská vláda navýšit na 4 000 zlotých (24 tisíc Kč).

 

"Minimální mzda byla v posledních letech zvyšována rekordně, často jen po shodě socialistické vlády a odborů bez souhlasu zaměstnavatelů. Ti na rozdíl od “dávkomatu” Maláčové vědí, že peníze nerostou na stromě, ale firma je musí nejprve získat větším výkonem, větší produktivitou. Pokud tato jednoduchá logika není respektována, postihne to negativně samotné zaměstnance, kterým mělo zvýšení minimální mzdy pomoci. Zvyšovat mzdy a blahobyt nelze zajistit hlasováním na vládě, ale lepšími podmínkami pro podnikání, vyšší produktivitou, vyšším výkonem," tepe ministryni práce poslanec a ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

 

Státní zaměstnanci dostanou přidáno. Více v reportáži TV Nova:

 

 

TN.cz