epidemie koronaviru

Všechny nakažené seniory do nemocnic, chce Maláčová. Vojtěch je proti

Jana Maláčová, Adam Vojtěch + seniorka
Zdroj: profimedia / twitter
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Publikováno 5. 4. 2020
Téma:

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová prohlásila, že pokud budou umírat senioři s lehkými příznaky Covid-19, pak by měli být hospitalizovaní všichni nakažení senioři. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch s ní však nesouhlasí. Navrhuje pro ně otevřít například lázně.

Epidemie koronaviru už postihla řadu domovů pro seniory, kteří jsou nejohroženější skupinou obyvatel. Nejinak tomu bylo v Břevnici na Havlíčkobrodsku, kde dva z nakažených důchodců zemřeli. Objevila se informace, že oba měli mít pouze mírné příznaky. Pokud se tato informace potvrdí, bude na to stát muset adekvátně reagovat, tvrdí ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

 

"Pokud umírají i pacienti s lehkým průběhem, tak je to pro mě impuls k tomu, aby všichni senioři byli v nemocnici pod dohledem," řekla v České televizi. S jejím návrhem však ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO) nesouhlasí. "Hospitalizovat všechny seniory s lehkým průběhem Covid-19 není dobrý nápad," napsal na twitteru.

 

"Pokud se o ně zařízení, kde žijí, umí postarat, chceme, aby mohli zůstat v prostředí, které znají. Pokud to možné není, každý kraj pro ně vyčlení lůžka se zdravotnickým personálem, třeba lázně," uvedl Vojtěch.

 

 

"Pokud se stav pacienta jakkoliv zhorší, je samozřejmě ihned hospitalizován. Opatření směrem k seniorům musíme dělat citlivě. Tohle období pro ně může být velice stresující a pobyt v nemocnici, pokud to jejich stav vyloženě nevyžaduje, by jim na psychice určitě nepřidal," zdůvodnil svůj postoj.

 

Podle Maláčové je zároveň nutné, aby se senioři v domovech důchodců a personál přednostně plošně testovali. Na to však podle náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymuly nejsou kapacity. Stát má v plánu začít plošně testovat pouze personál.

 

Češi popsali, jak bojovali s onemocněním Covid-19. Pro více informací se podívejte na reportáž TV Nova:

TN.cz