Nedostatek zaměstnanců

Malé platy a buzerace! Bývalí zaměstnanci pošty promluvili

Třídírna pošty - ilustrační foto
Zdroj: Profimedia

České poště chybí zaměstnanci, podle posledních údajů asi 1400. Na druhou stranu, spousta těch zkušených odchází kvůli neúnosným podmínkám na pracovišti. Někteří z nich se o svůj příběh podělili s redakcí TN.cz.

Takový je i případ jedné ze čtenářek TN.cz, která podala u pošty výpověď po 12 letech. “Našeho manažera totiž zajímá pouze plnění aliančních partnerů. Vůbec ho nezajímá, že nejsou lidi a že už nastal vánoční provoz. Naší vedoucí tento týden vyhrožoval vyhazovem, když nesplní plán do konce roku,“ popsala dlouholetá bývalá zaměstnankyně. A nebyla jediná, kdo odešel, zhruba ve stejné době skončila po 18 letech u pošty i její kolegyně.


Podle bývalé zaměstnankyně přijímá pošta na brigádu na zpracování zásilek kdekoho. “To je pak jasný, že zásilky z Číny a další nedorazí. Chudáci normální zaměstnanci, kteří dělají rukama. Ale těch už tam moc nezůstalo. Je tam víc manažerů ředitelů a různých asistentek. To ale nikdo, kdo si tím neprošel, neví. Chudáci doručovatelé a přepážkové pracovnice. Dělají za 2 a více lidí. A to se pak musí někde odrazit,“ uzavřela žena.

 


Další čtenář pracoval dva roky na hlavním překladišti a pracovní podmínky popsal jako “žalostné“. Hlavní problémy pro něj nastávaly před Vánoci, což je pro poštu nejnáročnější období v roce.


“Před Vánoci nám mnohdy byly bez souhlasu připsány přesčasy, které zabíraly téměř všechny dny volna. Což bylo absolutně neúnosné vzhledem k tomu, že jak normální směny, tak i přesčasy byly dvanáctihodinové. Těm, kdo se rozhodli, že na tento nedobrovolně připsaný přesčas nepůjdou, byla za trest odečtena výkonová mzda, což bylo 1500 korun, a to vzhledem k výši výplaty bylo vcelku hodně. Přitom nám z těch přesčasů nebyly proplaceny procenta za přesčas, pouze hodinová mzda,“ popsal muž.

 


Poukázal na to, že směšně nízká výplata dohnala některé další zaměstnance k tomu, že si “přilepšili“ na úkor zákazníků. “Ani ukončení pracovního poměru však neznamenalo, že mi pošta dá pokoj. Rok po tom, co jsem ukončil pracovní poměr, mi přišel dopis, ve kterém stálo, že jsem byl předplacen na stravenkách a tento přeplatek, který údajně činil téměř 2000 korun, po mě žádali zpátky pod hrozbou exekuce,“ doplnil.


Jelikož nemohl dohledat, jak přeplatky vznikly, celou částku nakonec uhradil. “Česká pošta okrádá jak zákazníky, tak zaměstnance na nižších pozicích, a chová se k nim skoro jako k otrokům,“ uzavřel.

 


“Pokud budeme znát konkrétní jméno manažera, jehož bývalá zaměstnankyně zmiňuje, můžeme ověřit, zda došlo k nějakému pochybení. Co se týče platů zaměstnanců České pošty, jsou opravdu nízké. Jde o dlouhodobý problém, který se snaží současné vedení České pošty řešit,“ sdělil mluvčí České pošty Ivo Vysoudil.
 

rod TN.cz