Myši ve vesmíru

Život ve vesmíru? Brzy možná realita! A jen díky myším!

Myši ve vesmíru
Zdroj: dailymail.co.uk/ internet
Téma:

Čína hlásí úspěch. Ve vesmíru možná již brzy pokvete pozemský život. Vděčíme za to myším.

Cestování do vesmíru se díky čínským vědcům možná stane nejen zážitkem pro vyvolené astronauty. Číňané totiž jako první zdolali další překážku pro osídlení vesmíru lidmi. Myš je prvním savcem, jehož embryo úspěšně přežilo ve vesmíru. O novince informoval portál Daily Mail.

 

Číňané vyslali do vesmíru šest tisíc myších embryí v raném stádiu vývoje. Embrya byla vyslána v kapsli o velikosti mikrovlnné trouby na palubě kosmické sondy SJ – 10. Poprvé v historii některá z nich úspěšně přežila tamní podmínky a vyvinula se v kuličky buněk, zvané blastocysty. Mohou být úspěšně implantována do dělohy.

 

Před návratem na Zemi strávily kapsle několik dní na orbitu. Jejich úspěšné přežití dává naději kolonizaci vesmíru lidmi. Jde o první přežití embrya savce v mikrogravitaci. Tento pokus ale není první. Již v devadesátých letech vyslali vědci myší embrya do vesmíru. Tehdy se však ukázalo, že gravitace hraje důležitou roli ve vývoji embryí. Čína těchto informací využila a čínský tým dokázal podle dostupných informací problémy překonat.

 

 

Profesor Duan Enkui, čínský výzkumník a akademik, však říká, že má lidstvo před sebou ještě dlouhou cestu, než bude schopno kolonizovat vesmírný prostor. Musíme zjistit, jestli jsme schopni rozmnožování a přežití ve vesmíru stejně, jako na Zemi. Dodává však, že se nám konečně podařilo prokázat, že rozhodující moment – raný vývoj embrya ve vesmírném prostoru – je možný. V neposlední řadě je však nutno zjistit, jestli nejsou přeživší embrya pobytem ve vesmíru poškozena.

 

 

NASA již spolupracuje s vesmírnou agenturou JAXA v Japonsku na zopakování čínského experimentu.

ip TN.cz