Na útěku

Mám z něj strach! Za uprchlou saúdskou dívkou přiletěl její otec

Rahaf Mohammed al-Qunun
Zdroj: Profimedia
Rahaf spolu s pracovníkem OSN a velitelem thajské imigrační policie.
Téma:

Osmnáctiletá dívka ze Saúdské Arábie, která utekla před útlakem vlastní rodiny, je nyní pod ochrannou thajských úřadů. Do země přiletěli i její otec a bratr, dívka se s nimi odmítá setkat. Požádala o azyl v Kanadě, Spojených státech amerických, Velké Británii a Austrálii.

Rahaf Mohammed al-Qunun nyní přebývá v thajském vládním zařízení, dokud agentura pro uprchlíky při OSN neposoudí její případ. Do Thajska přiletěli i její otec, který je guvernérem v jedné z oblastí Saúdské Arábie, a její bratr. Rahaf se ale s nimi odmítá sejít. Mluvčí rodiny řekl pro portál BBC, že si nepřejí situaci komentovat a zajímá je pouze bezpečí mladé ženy.


"Naše země se o ni postará, jak nejlépe umí. Nyní je pod ochranou Thajska, nikdo a ani žádná ambasáda ji nemůže nutit k odchodu," řekl v pondělí velitel thajské imigrační policie Surachate Hakparn. Doplnil, že případné setkání Rahaf s jejím otcem by musela schválit OSN.

 

"Doslechla jsem se, že právě přiletěl můj otec, což mě děsí," píše dívka na sociálních sítích:


Thajské úřady chtěly dívku původně vrátit zpět do Kuvajtu, odkud přiletěla. Rahaf se ale zabarikádovala ve svém pokoji na letišti a prostřednictvím sociálních sítí seznámila celý svět se svým příběhem. Pas, který jí byl odebraný, dostala již zpátky.

 


Dívka utekla během dovolené s rodinou v Kuvajtu. Tam totiž nemusí ženy chodit pouze v doprovodu rodinných příslušníků. Podle dřívějších informací si odmítla vzít muže, kterého jí rodina domluvila, navíc se zřekla islámu. A to se v Saúdské Arábii trestá smrtí.
 

rod TN.cz