ceny elektřiny

Kde je nejdražší elektřina v Evropě? Srovnání vás pořádně naštve!

Cena elektřiny v jednotlivých zemích
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Kateřina Sejková
Kateřina Sejková
Aktualizováno 14.2. 2020 15:01
Téma:

Smutné prvenství získala Praha ve srovnání cen elektřiny v hlavních městech zemí Evropy. V poměru k životním nákladům a cenám služeb Češi platí za elektřinu nejvíc v celé Evropě. Nejlépe jsou na tom skandinávské země či Švýcarsko.

V Praze je draze - minimálně u cen elektřiny toto pořekadlo platí. Ze srovnání, které zpracoval maďarský energetický úřad MEKH ve spolupráci s finskou a rakouskou organizací, vychází Češi nejhůř. Pokud bychom vzali reálné ceny elektřiny, Praha by byla na sedmém místě ze 32 srovnávaných zemí Evropy. Na prvním místě by byl Berlín následovaný Kodaní a Londýnem.

 

Nicméně takové srovnání by bylo zavádějící vzhledem k rozdílné životní úrovni v jednotlivých státech. Úřad proto sestavil přehled cen elektřiny podle standardu kupní síly. Jedná se o uměle vytvořenou měnovou jednotku, která je pro mezinárodní srovnávání lepší. Bere v potaz náklady na život v dané zemi či ceny služeb.

 

 

Z takového srovnání vychází Česko nejhůř ze všech 32 zemí. Cena za jednu kWh v Praze je 22,15 centrů (zhruba 5 korun, nicméně v přepočtu podle standardu kupní síly to vychází na na 31,68 centů (necelých 8 korun), což je vysoko nad průměrem Evropské unie, který činí 21,59 centů, i celé Evropy s 21,06 centy.

 

Těsně za Prahou se umístil Berlín a Varšava. S významným rozdílem je následuje portugalský Lisabon, kyperská Nikósie a rumunská Bukurešť. Sousední Slovensko má devátou nejdražší elektřinu v Evropě.

 

 

Na opačené straně žebříčku se nachází finské Helsinky, švýcarský Bern, švédský Stockholm, maltská Valletta a nizozemský Armsterdam. Překvapivě velmi dobře ze srovnání vyšly i některé balkánské státy - především Slovinsko a Srbsko.

TN.cz