Covid-19

Máme vakcínu proti koronaviru, oznámil Putin. Očkovat nechal i dceru

Vítězslav Boch
Vítězslav Boch
Publikováno 11. 8. 2020
Téma:

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý při jednání ruské vlády oznámil, že země jako první registrovala vakcínu proti novému koronaviru. Ta je podle Putina efektivní, poskytuje ochranu proti viru a očkována byla i jedna z jeho dcer. Brzy vakcínu dostanou také rizikové skupiny, například zdravotníci nebo učitelé.

Putin potvrdil, že ruské ministerstvo zdravotnictví jako první na světě registrovalo a schválilo k použití vakcínu proti novému koronaviru. Testů se zúčastnila i jedna z jeho dvou dcer, která byla naočkována. Po injekci měla zvýšenou teplotu, ta se rychle vrátila do normálu.

 

"Jedna z mých dcer dostala vakcínu. Dá se říct, že se tak zúčastnila testů. Po první injekci měla teplotu 38 stupňů, další den 37 a byla v pořádku," citoval ruského prezidenta web Russia Today.

 

Podle vicepremiérky Taťány Golikové dostanou počínaje zářím vakcínu zdravotníci. V první fázi by vakcína měla být dostupná i pro učitele a další ohrožené skupiny. Pro veřejnost bude dostupná od ledna, očkování bude dobrovolné.

 

Vakcínu vyvinul moskevský institut. Rychlá registrace očkovací látky sklidila kritiku v zahraničí i doma. Předsedkyně Asociace organizací provádějících v Rusku klinické testy poslala kritický dopis ministru zdravotnictví.

 

"Proč všechny společnosti postupují podle pravidel, ale ruské nikoliv? Pravidla pro provádění klinických testů byla napsána krví. Nemohou být porušována. Je to Pandořina skříňka, nevíme, co se stane, když lidi oočkujeme neprověřenou vakcínou," uvedla podle agentury Bloomberg Světlana Zavidová.

 

 

Testy zatím podstoupila zhruba stovka dobrovolníků. Kirill Dimitriev, šéf ruského Fondu pro přímé investice, který vývoj vakcíny financoval, odmítl kritiku coby konkurenční jednání západních farmaceutických společností, které chtějí dominovat trhu s vakcínou a nechtějí konkurenci. Uvedl, že ministerstvo zdravotnictví podnikne všechny potřebné kroky, aby byla vakcína bezpečná.

 

Vakcíny vyvíjejí vědci a farmaceutické společnosti v USA, Velké Británii, Japonsku nebo Číně, podle agentury Bloomberg očekávají zveřejnění výsledků prvních klinických testů v říjnu.
 

Související témata:
TN.cz