školní sbírka

Eda má maturovat. Místo učení shání léky na rakovinu pro maminku

Žena na přístrojích
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Regina Zajícová
Regina Zajícová
Publikováno 18. 1. 2020
Téma:

Těžké chvíle zažívá student čtvrtého ročníku Eda a jeho maminka, která onemocněla rakovinou a lékaři jí oznámili tu nejhorší zprávu. Podle nich musí podstoupit léčbu, jinak brzy zemře. Chlapec je na všechno sám a musí se starat i o mladší sestru. Rozhodl se o pomoc požádat své spolužáky i učitele, jelikož je léčba velmi drahá, a založil sbírku. Vybralo se už přes půl milionu korun.

"Jmenuji se Eda a studuji 4. ročník obor IT (SPŠE a VOŠ Pardubice). Místo, abych věnoval všechen svůj čas přípravě k maturitě nebo nacvičování programu na maturitní ples, bojuji o záchranu života své maminky," napsal statečný chlapec v dopise, který zveřejnila jeho škola na webu.

 

Eda žije jen se sestrou a maminkou, které před třemi lety diagnostikovali lékaři rakovinu plic. Pro rodinu to byl obrovský šok, jelikož maminka nikdy nekouřila. "Od té doby žijeme mezi nadějí a zoufalstvím. Naposledy jsme teď na začátku ledna vyslechli strašlivou předpověď: 3 až 6 měsíců života, pokud nezabere další léčba," svěřil se chlapec s obtížnou životní situací.

 

Kombinovaná léčba je velmi nákladná a rodina už na ni nemá finance. Také ji pojišťovna nehradí v plném rozsahu a žena pobírá pouze invalidní důchod. "Maminka musí nutně absolvovat 4 - 6 měsíční léčbu navrhovanou lékařským konziliem Fakultní nemocnice Na Bulovce," vysvětlil Eda.

 

 

Problémem také je, že jeden z léků, které maminka bere, pojišťovna neschválila. Lékaři se sice chtějí proti tomu odvolat, ale léčba se může prodloužit. Lék také stojí 46 300 korun měsíčně. 

 

Eda se s jeho příběhem svěřil škole a také svým přátelům. Všechny požádal o pomoc. "V nejvyšším zoufalství se obracím na vás, své spolužáky, na vaše rodiče, na učitele a jejich přátele s prosbou o pomoc v naší těžké životní situaci. Věřili jsme do poslední chvíle a vyčerpali už všechny možnosti," dodal zoufalý chlapec.

 

 

Vedení SPŠE a VOŠ Pardubice se společně s žákovským parlamentem školy dohodlo, že zveřejní sbírku na podporu maminčiný léčby. Přispívat lidé mohou na transparentní účet číslo 232947340/0600 do 30. ledna 2020. Zatím se vybralo přes půl milionu korun a částka se stále zvyšuje. 

 

"V dnešní době se onemocnění rakovinou vyskytuje čím dál tím víc a léčba není bohužel vždy snadná. U maminky našeho spolužáka došlo k velkým životním komplikacím. Myslím, že nastala chvíle, kdy můžeme nejen pomoci, ale ukázat i naši soudržnost, skutečnost, že nebudeme jen lhostejně přihlížet, když máme možnost pomoci teď, na místě, konkrétnímu člověku," řekl předseda žákovského parlamentu M. Doležal. 

TN.cz