varování SZPI

Maminky, pozor! Na trhu jsou křupky, které mohou ublížit dětem!

Dítě s křupkou
Zdroj: Profimedia
Děti mají barevné křupky rády - ilustrační foto
Téma:

Na českém trhu se objevily křupky, které obsahují nebezpečná azobarviva. Tuhle svačinku přitom dávají maminky i malým dětem! Azobarviva jsou přitom takovým rizikem, že musí být na obalu upozornění.

Kontroloři Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) odhalili na trhu nebezpečné křupky. Obsahují hned tři druhy nepovolených azobarviv. Tyto látky se přidávají do potravin, které mají mít sytou a výraznou barvu.

 

Azobarviva ale mohou způsobit zdravotní potíže - hlavně u dětí, pro které jsou barevné křupky určené. Předpisy proto zakazují jakékoliv použití azobarviv v různých svačinkách a pochutinách. Pokud některé potraviny umělá barviva obsahují, musí výrobce na obalu uvést varování, které na kontrolovaných křupkách chybělo.

 

Jde o výrobek nazvaný Trudi - Kukuřičné křupky sladké, s datem minimální trvanlivosti do 23. 5. 2017. Prodávají se v balení 70 g, jako výrobce je uveden Július Šuvert Fritex, 980 33 Hajnáčka 125, Slovensko. Jako dodavatel: Racional CZ s.r.o., Vraclav 5, 56542. Země původu: Slovensko.

 

GALERIE: Nebezpečné křupky s azobarvivy

1
/
2
Zdroj: SZPI
Nebezpečné křupky s azobarvivy - 1

 

Nebezpečná šarže byla do Česka dovezena firmou Martin Zbroj, Zálší 18, 56501 Zálší. "Potravinářská inspekce zahájí s kontrolovanou osobou správní řízení o uložení sankce," doplnil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.

 

 

Azobarviva mohou nepříznivě ovlivnit pozornost i celý organismus dětí. V přírodě se nevyskytují, vyrábějí se uměle. Kromě různých potravin se přidávají také do léků, které mají dětem připomínat lentilky. Odborníci doporučují dětem vůbec přípravky s azobarvivy nedávat.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NEČEKANÉ NEBEZPEČÍ: Používáte alobal? Pokud s ním grilujete a pečete, jde vám o zdraví!

ZDRAVÍ NEBEZPEČNÉ: Proč byste nikdy neměli skladovat brambory v lednici!

epa TN.cz