škodlivý obsah

MANUÁL: Takhle ochraníte své děti před nebezpečím na internetu

Téma:

Dnešní děti se s internetem setkávají už od útlého věku a využívají ho mnohdy velice zdatně, než vůbec začnou chodit do školy. Díky jejich zvídavosti se snaží vyzkoušet všechny nové věci, hledají informace i nové přátelé. Na některých stránkách na ně ale můžou číhat různé nástrahy, proto je důležité, aby rodiče tato rizika znali, dětem je vysvětlili a zamezili přístupu na "škodlivé" stránky.

I když na internetu existuje celá řada dětských stránek, neznamená to, že by se děti nedostaly k materiálům, které nejsou vhodné, zejména jde o agresivní, pornografický či rasistický obsah, který by je mohl velmi negativně zasáhnout.

 

Důležité je dětem vysvětlit, jaké nebezpečí je na internetu čeká, i přes to se nedá předpokládat, že by děti zakázaný obsah nevyhledaly. Je vhodné, aby měli rodiče kontrolu nad tím, co jejich ratolesti sledují a s kým se na internetu setkávají.

 

Omezení aktivity

Omezit aktivitu a zaznamenávat, co se děje na počítači, tabletu nebo chytrém telefonu, lze hned několika způsoby. Existuje již celá řada programů, které nabízí funkci rodičovské kontroly. V rámci té lze blokovat nebo naopak povolit konkrétní webové stránky. Rodiče mohou zakázat přístup i na určité typy a skupiny stránek, které aplikace filtrují. Lze tak vyřadit stránky podle klíčových slov, hodnocení na internetu nebo přímo konkrétní adresy.

 

Rodičovské filtry kromě zpětné kontroly také mohou rodiče upozornit e-mailem v okamžiku, kdy se dítě pokouší navštívit zakázané stránky.

 

 

Zaznamenávaní aktivity

Některé služby také zaznamenávají, jaké stránky děti navštěvují, které informace vyhledávají a s kým se baví na sociálních sítích. Ty vyspělejší dokážou zaznamenávat i hlasový přenos a sledovat, co konkrétně dítě na klávesnici napíše.

 

Kontrola nad časem

Rodičovské filtry mnohdy také nabízí rodičům kontrolu nad časem, který děti stráví na internetu. Lze nastavit počet hodin nebo minut, které mají děti k dispozici, některé programy dokonce rozlišují všední dny a víkend.

 

 

Každý den se na internetu objevují nové stránky, videa a fotografie, které mohou pod nevinným názvem ukrývat škodlivý obsah, ani tyto bezpečnostní nástroje tak nemohou 100% zaručit, že se dítě s nesetká s nevhodným obsahem.

 

Jednotlivé způsoby kontroly.

1
2 3
klma TN.cz