Střední Čechy

Manželé se otrávili houbami! Jejich stav se rychle horšil, skončili na JIP

Otrava houbami
Zdroj: thinkstockphotos.com/ profimedia.cz
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
Aktualizováno 19:58
26.8. 2019 17:02
Téma:

Manželský pár ze středních Čech se v neděli otrávil houbami. Začali zvracet, měli průjem a jejich stav se rychle zhoršoval. Přivolaní záchranáři je převezli do pražských nemocnic na JIP a metabolickou jednotku.

Záchranáři z Lysé nad Labem a Brandýsa vyráželi do obce na Praze-východ v neděli kolem 16. hodiny. Manželům se udělalo špatně zhruba dvě hodiny po obědě, ke kterému měli pokrm z hub. Zvraceli, měli průjem a podle záchranářů na tom byli čím dál tím hůř.

 

"Záchranáři oba pacienty vyšetřili, zajistili jim žilní vstupy, podali nezbytné léky a transportovali je do pražských nemocnic na oddělení JIP a metabolickou jednotku, kde je předali do péče místním zdravotníkům," uvedla mluvčí záchranářů Petra Effenbergerová.

 

Sanitky k otráveným houbařům příliš nevyjíždí, protože lidé stihnou vyhledat lékaře nebo dorazí do nemocnice ještě dříve, než se dostanou do vážného stavu. Odborníci dlouhodobě upozorňují, aby houbaři - amatéři sbírali pouze ty houby, které znají.

 

Otrava houbami se projevuje zvracením, křečemi v břiše, dušností, třesem a průjmem. Začne klesat krevní tlak a hrozí selhání organismu. Pokud máte podezření, že jste snědli jedovaté houby, je nutné vyvolat zvracení. Pomůže také projímadlo a živočišné uhlí.

 

 

 

Zdravotníci doporučují také hodně pít, abyste pomohli proplachování ledvin a vyplavení toxinů a také abyste předešli dehydrataci kvůli častému zvracení a průjmu. Pijte vodu a čaj a vyhněte se mléku a alkoholu, které podle babských rad mají proti otravě pomoci.

 

Snažte se co nejrychleji dostat do nemocnice, případně zavolejte na tísňovou linku 155. "Zajistěte vzorky hub nebo požitého jídla. Pokud ho již nemáte, stačí vzorek zvracení nebo i stolice, z nichž se pak dá zjistit zdroj otravy a druh toxinu," nabádá Effenbergerová.

 

"Nepravá otrava" nastává poté, co necháte jedlé houby zapařit v igelitovém pytlíku nebo rozpáleném autě. Příznaky jsou obdobné jako u "pravé otravy", kterou vyvolá konzumace opravdu jedovatých hub. Taková otrava se může projevit až po relativně dlouhé době - napříkladu muchomůrky zelené až po deseti hodinách.

TN.cz