Úprava majetku

Manželskou smlouvu má rekordní počet párů! Úklid ani sex neupravuje

Předmanželská smlouva
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto
Eva Pavelková
Eva Pavelková
19.1. 2020 5:49
Téma:

Manželskou smlouvu si loni nechalo sepsat téměř 11 tisíc párů, což je dosavadní rekord. Sjednat si ji můžete nechat i po svatbě, upravovat ale může jen majetkové věci. Třeba to, kolikrát týdně má partner uklízet, ale obsahovat nemůže.

Rozvodem končí zhruba každé druhé manželství. Jen málokdo ale před svatbou na tak nešťastný konec myslí, a tak si stále drtivá většina párů manželskou smlouvu nesjednává. Pomalu se to ale začíná měnit, jak vyplývá z údajů Notářské komory, na které upozornil portál Peníze.cz.

 

Loni si nechalo manželskou smlouvu sepsat 10 891 párů, což je nový rekord. O rok dříve, kdy bylo v Česku 54 470 svateb, ji uzavřelo zhruba o 250 dvojic méně. V roce 2014 to ale bylo pouhých 7 612 párů, za pět let tedy notáři zaznamenali nárůst přibližně o polovinu.

 

Smlouva stanovuje, jak si manželé rozdělí majete, pokud se rozvedou, nebo jeden z nich zemře. Pokud ji lidé nemají, vzniká automaticky tzv. společné jmění, což znamená, že všechno, co vlastní, je společné. Nezáleží přitom na tom, zda to zakoupil jen jeden z nich.

 

Manželskou smlouvu mnoho partnerů volí jako obranu před tím, aby ze společného jmění platili dluhy toho druhého. Uzavřít jde přitom i během manželství, nejen před svatbou. V takovém případě je ale potřeba mít na paměti, že neplatí zpětně.

 

 

"Smlouvou si určí, že po svatbě žádné společné jmění vůbec nevznikne, a nehrozí tedy, že když kvůli neuhrazenému dluhu partnera přijde exekutor, zabaví majetek i toho z manželů, který dluh nezpůsobil," uvedl pro portál ředitel Notářské komory Radim Neubaeur.

 

Pokud jste ale chtěli smluvně stanovit třeba to, jak často musí partner vařit a uklízet, budete zklamaní. "Nic jiného než majetek a majetkové vztahy předmětem takové smlouvy být nemůže, není tedy možné smluvně po partnerovi požadovat například vykonávání domácích prací," sdělil Neubauer.

TN.cz