Napřímo

Gayové a lesby si manželství zaslouží, má jasno aktivistka

Téma uzákonění manželství pro homosexuály řeší v posledních týdnech veřejnost i politici. Ti ale před týdnem odmítli zařazení návrhu do programu sněmovny a diskuze se odkládá. Přesvědčit je chce iniciativa Jsme fér. Za tu promluvila Adéla Horáková v pořadu Napřímo živě na webu TN.cz.

Mezi tradičním manželstvím a registrovaným partnerstvím homosexuálních párů je podle iniciativy Jsme fér více než 100 rozdílů. Návrh, který leží v Poslanecké sněmovně, má práva občanů narovnat.

 

"Manželství tak, jako je dnes, by zůstalo, jenom by se umožnilo gay a lesbickým párům, aby do něj vstupovaly také," uvedla Adéla Horáková.

 

Doplnila, že v tomto ohledu je Česko bohužel pozadu za vyspělými demokratickými státy jinde v Evropě i ve světě. "Není důvod hledat nějaké kompromisní řešení, tím je už registrované partnerství. Práva mají být stejná i pro duhové rodiny," hřímala Horáková.

 

Navíc podle ní lidé, kteří poznají rodiny stejnopohlavních párů, záhy zjistí, že taková domácnost funguje úplně stejně jako rodina tradiční.

 

Návrh rozděluje poslance na dva tábory, odpůrců je zatím víc. "Já to podporovat nebudu, tyto věci odporují mému přesvědčení," reagoval Petr Fiala z ODS. "Rozhodně nehodláme ve sněmovně řešit, co si který občan dělá ve své ložnici," řekl Tomio Okamura (SPD).

Podívejte se na reportáž Jaroslava Brousila: 

 

"Práva ano. Koneckonců tyto osoby manželství nechtějí," uvedl Patrik Nacher (za ANO). Registrované partnerství je možné uzavřít pouze na některých matrikách v Česku. Návrh s sebou přináší možnost sňatku kdekoliv v republice, nabytí společného majetku nebo právo na osvojení dítěte.

 

 

"Adopce jsou klíčový problém, je to jeden z hlavních důvodů, proč jsem otevřeli tu otázku manželství," dodává Horáková. 

 

Podívejte se na sestřih toho nejdůležitějšího v reportáži Televizních novin:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

pan, Jaroslav Brousil TN.cz