aktuální předpověď

MAPA ZNEČIŠTĚNÍ: Ostrava má nejhorší ovzduší v celé Evropě

Smog v Ostravě
Zdroj: isifa.com
Téma:

Pohled na mapu znečištění je zneklidňující. Nejšpinavější ovzduší v celé Evropě dýchají v současné době lidé na severní Moravě. Koncentrace prachových částic přesahuje zejména na Ostravsku limity. Výhled počasí je navíc nepříznivý i pro další dny.

Zatažená obloha, mlha a téměř bezvětří. Předpověď meteorologů na nejbližší dny je až do pátku každý den podobná jako vejce vejci. Na inverzní počasí doplácejí nejvíce lidé na severní Moravě.

 

Podle údajů z měřících stanic po celé Evropě, které shromažďuje web World Air Quality Index waqi.info, byl v úterý dopoledne nejhorší vzduch v Ostravě-Přívoze. Koncentrace prachu přesahovaly téměř čtyřikrát povolený limit.

 

 

"Inverzní charakter počasí může negativně působit na kardiaky a osoby s nemocemi dýchacího ústrojí. V místech s déletrvající mlhou nebo nízkou oblačností mohou pociťovat zvýšenou zátěž také psychicky labilní jedinci," uvedla Lenka Musilová z Českého hydrometeorologického ústavu. Jmenované rizikové skupiny by se měly vyvarovat zvýšené fyzické a psychické zátěže a věnovat pozornost aktuálnímu zdravotnímu stavu.

 

 

Jak bude v dalších dnech

Středa

V noci většinou zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy. Zpočátku v severovýchodní polovině území skoro jasno. Přes den zpočátku na většině území zataženo nízkou oblačností nebo i mlhy. Zpočátku ojediněle, během dne postupně místy, zejména na severovýchodě a na horách, skoro jasno. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při malé oblačnosti až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, při malé oblačnosti až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C. V noci slabý jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s, na Vysočině a jižní Moravě mírný 3 až 7 m/s. Přes den mírný jihovýchodní vítr 2 až 5 m/s, na Vysočiněa na Moravě místy čerstvý 4 až 8 m/s s nárazy kolem 15 m/s.

 

Čtvrtek

Zataženo až oblačno, místy slabý déšť nebo mrholení, ráno a dopoledne místy mlhy. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C. Nejvyšší denní teploty 9 až 13 °C. Slabý proměnlivý vítr 1 až 4 m/s, zpočátku na jižní Moravě a Českomoravské vrchovině mírný jihovýchodní 3 až 7 m/s.

 

Pátek

Většinou zataženo nízkou oblačností, ráno a dopoledne místy mlhy. Zpočátku ojediněle, odpoledne a večer postupně místy skoro jasno. Nejnižší noční teploty 8 až 4 °C, při malé oblačnosti až 1 °C. Nejvyšší denní teploty 7 až 11 °C, při malé oblačnosti až 14 °C. Slabý proměnlivý nebo jihovýchodní vítr 1 až 4 m/s.

 

Sobota

Jasno nebo skoro jasno, ráno a dopoledne místy mlhy nebo zataženo nízkou oblačností, která se ojediněle udrží po celý den. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, při nízké oblačnosti kolem 7 °C. Nejvyšší denní teploty 12 až 16 °C, při nízké oblačnosti kolem 8 °C. Zpočátku slabý, postupně mírný jihovýchodní vítr 3 až 7 m/s.

 

Neděle

Jasno nebo skoro jasno, v noci a ráno místy, přes den postupně ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty 5 až 1 °C, při nízké oblačnosti kolem 7 °C. Nejvyšší denní teploty 10 až 14 °C, při nízké oblačnosti kolem 8 °C. Mírný jihovýchodní až jižní vítr 2 až 6 m/s.

 

Pondělí

Jasno nebo skoro jasno, v noci a ráno místy, přes den postupně ojediněle zataženo nízkou oblačností. Nejnižší noční teploty +3 až -2 °C, při nízké oblačnosti kolem 5 °C. Nejvyšší denní teploty8 až 13 °C, při nízké oblačnosti kolem 6 °C.
 

Související témata:
TN.cz / ych