přepište učebnice

Mapu světa nás učili špatně! Ve skutečnosti vypadá jinak! FOTO

Globus
Zdroj: Profimedia
Globus
Téma:

Podle nejnovějších zjištění britského vědce Neila Kaye je načase přepracovat zobrazení mapy světa.

Podle vědce je třeba přesněji definovat rozlohu jednotlivých států. Odborník poukazuje na nepřesnosti původního znázornění. V minulosti totiž autorům map nepomáhala žádná technika. Nejmíň přesně jsou prý zakresleny státy vzdálenější od rovníku, píše portál Topky.sk.

 

Mapa světa tak pravděpodobně projde menšími korekcemi. Neila Kaye pracuje jako šéf oddělení klimatických informací pro Britskou meteorologickou službu. Autoři původního zobrazení, které se učí na školách, vychází z cylindrického znázornění přibližně z roku 1569. Tehdy šlo o velmi užitečný čin, který pomohl navigátorům lodí udržet správný kurz.

 

 

Pro nynější svět už je ale tento systém zastaralý. Neil tvrdí, že na původní mapě je nepřesně znázorněna zejména rozloha zemí, které se nacházejí dále od rovníku. Na klasických mapách je například Grónsko větší než celá Afrika, která je ve skutečnosti přibližně až 14krát větší.

 

Mapa světa podle Neila Kaye.

Podobně nešťastně jsou podle experta znázorněny i země jako USA, Rusko, Kanada. "Je ale nemožné správně zaznamenat rozlohu, pokud trojrozměrný objekt, jakým je planeta, znázorňujeme na rovný povrch," prohlásil Kaye poté, co zveřejnil svůj vlastní návrh vyhotovení nové mapy světa.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
vrl TN.cz