Staroměstské náměstí

Mariánský sloup budí vášně. Vyvolal potyčku i rozpor v koalici

Snaha o znovuobnovení Mariánského sloupu v Praze může vyvolat ostrou hádku v koalici na pražském magistrátu. V sobotu na Staroměstské náměstí sochař Petr Váňa přivezl část repliky sloupu. Městská policie ale na místo, kde ji chce vztyčit, postavila na přání primátora auto a mezi strážníky a příznivci sloupu se strhla potyčka. Koaliční Spojené síly pro Prahu teď po primátorovi žádají vysvětlení.

Na předem nahlášené akci příznivců Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí zasahovali v sobotu městští strážníci. Podle nich se totiž bratr sochaře Váňi pokusil neoprávněně rozebrat dlažbu. Městská policie ho potom legitimovala a z místa odvedla.

 

"To jako kameník nevydržel můj brácha a šťoural se tam v dlažební kostce, tak po něm skočil," prozradil Petr Váňa.

 

Podle některých byl zákrok neadekvátní - to ale městská policie odmítá. "Donucovací prostředky byly použity zcela oprávněně a přiměřeně a v souladu se zákonem," uvedla mluvčí pražských strážníků Irena Seifertová.

 

Strážníků se zastal i pražský primátor Zdeněk Hřib. Právě on nechal záměrně místo, kde akce probíhala zatarasit dodávkou městské policie, protože chtěl zabránit tomu, aby příznivci Mariánského sloupu znovu začali s přípravou stavby.

 

 

"Vůz městské policie je na náměstí dlouhodobě. Já jsem jej jenom nechal přesunout na místo, kde bylo předtím mediálně ohlášeno protiprávní jednání tak, aby se tomu dalo zabránit," řekl pro TV Nova Hřib.

 

Jeho příkaz ale popudil nejen příznivce stavby repliky, ale i koaliční zastupitele za TOP 09 nebo prezidentova mluvčího.

 

"Pirátský primátor Hřib nechal na místo Mariánského sloupu na Staromáku přistavit dodávku Městské policie, aby k němu lidé neměli přístup. Takové... ...normalizační," tweetoval Ovčáček.

 

 

Sochař Váňa to vnímá jako hloupou ukázku moci. Hřib se stavbou repliky Mariánského sloupu osobně nesouhlasí. "Ten sloup je zosobněním zbytečného konfliktu," myslí si pražský primátor.

 

Sochař Váňa podle primátora nemá všechny papíry potřebné k tomu, aby stavbu zahájil. Nemá prý ani povolení k záboru, ani souhlas vlastníka pozemku. Navíc zastupitelstvo před dvěma lety rozhodlo, že Mariánský sloup na Staroměstském náměstí nechce.

vbo, Bára Divišová TN.cz