Vesmír

Mars se přiblížil k zemi, takhle blízko bude znovu až v roce 2035

Michaela Klárová
Michaela Klárová
7.10. 2020 13:15
Téma:

Podmínky pro pozorování Marsu jsou nejpříznivější za posledních 49 let. Jsou dobře vidět i detaily povrchu, které je jindy obtížné spatřit. Tak blízko jako je teď, bude Mars opět až za patnáct let.

Nejlépe viditelná, a to přes celou noc, bude rudá planeta už příští úterý. Mars se včera k zemi přiblížil na vzdálenost 62,1 milionu kilometru. Takhle blízko, jako je planeta teď, bude opět až v roce 2035.

 

"Je to určitě zajímavá podívaná, stojí to za zkoušku, protože si lidé na vlastní oči mohou prohlédnout třeba jižní zasněžený pól Marsu nebo různé světlé i tmavé oblasti na Marsu, které zase představují různé typy pouštního povrchu,“ řekl astronom Jan Píšala.

 

 

Pozorování je teď prý mnohem snazší díky tomu, že planeta vystoupá do výšky více než 45 stupňů nad obzorem. Při svém největším přiblížení bude podle astronomů v souhvězdí Ryb. Už včera proto do tuzemských hvězdáren vyrazily desítky lidí, aby se mohly na rudou planetu podívat. Radost ze sledování Marsu jim ale kazilo nepříznivé počasí.

 

 

"Trošku mě mrzí, že je zataženo, ale nedá se nic dělat,“ uvedla návštěvnice hvězdárny.

 

Pozorovatelný přes celou noc pak bude Mars z úterý 13. října na středu 14. října. To se planeta dostane do takzvané opozice se Sluncem. Jedno těleso bude zapadat, zatímco druhé vycházet. Přehled hvězdáren v Česku, odkud tento týden můžete pozorovat Mars, najdete v tomto článku.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

Související témata:
jh TN.cz