galerie politické gesto?

Maršál Koněv opět v růžovém, na sochu se zaměřili vandalové

Socha maršála Koněva byla přetřena růžovou barvou
Zdroj: AKTU.cz
Téma:

V noci na úterý byla socha maršála Ivana Stěpanoviče Koněva v Praze pošpiněna vandaly. Ti ji na Den vítězství natřeli růžovou barvou a posprejovali červeným sprejem. Případem se zabývá policie.

Památník Ivana Stěpanoviče Koněva na Náměstí Interbrigády v Praze 6 Bubenči se stal v noci na úterý terčem vandalů. V tento den si Česká republika připomíná Den vítězství.

 

Památník byl potřísněn růžovou barvou od ramen dolů, na podstavci se také objevily nápisy a roky nasprejované červeným sprejem. Ty hlásají "Ten, který nikdy nevystřelil", "1956" a "1968".

Podívejte se na video: 

 

Není to poprvé, co se socha sovětského maršála stala terčem útoku vandalů. Již dříve se na ní objevily nápisy a letopočty. Socha vyvolává spory. Někteří volají po jejím odstranění.

 

GALERIE: Natřena socha maršála Koněva

1
/
4
Zdroj: AKTU.cz
Socha maršála Koněva byla přetřena růžovou barvou

 

Příznivci oceňují maršálovu zásluhu jako velitele armád, které osvobodily Prahu, jiní připomínají například právě rok 1956, kdy Koněv hrál roli v krvavém potlačení maďarské revoluce.

 

 

Maršál Ivan Stěpanovič Koněv (1897 - 1973) byl ruský vojevůdce a sovětský maršál. Na konci II. světové války se podílel na osvobození Prahy, části Polska, Slezska a Saska. Vedl ale také krvavé potlačení povstání v Maďarsku a působil v Berlíně v době výstavby Berlínské zdi.
 

Související témata:
klma TN.cz