Spor o pomník

Maršál Koněv už vypadá jako dřív, radnice ze sochy sundala lešení

Téma:

Socha sovětského maršála Ivana Koněva na náměstí Interbrigády už vypadá jako dřív. Radnice Prahy 6 z ní v úterý večer odstranila lešení. Podle vedení městské části mělo společně s plachtou chránit pomník před vandaly.

Rozebírat konstrukci začala radnice už v pondělí, kdy byl pomník kontroverzního maršála opatřen ochranným nátěrem proti grafitti. Už podle ní nebyl důvod na místě lešení a plachtu dál nechávat. Definitivně lešení zmizelo v úterý v devět večer.


Proti zakrytí v pondělí u sochy demonstrovali mimo jiné mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček, komunističtí poslanci Zdeněk Ondráček nebo Stanislav Grospič. Zakrytí Koněvovy sochy iniciovala Praha 6 kvůli incidentu, kdy neznámý vandal polil pomník v noci na 21. srpna rudou barvou.


Policie v souvislosti s pomníkem sovětského maršála řešila osm incidentů. Předsedové opozičních zastupitelských klubů Prahy 6 se shodli, že zakrytí sochy byl nešťastný krok, který problém s kontroverzním pomníkem ještě prohloubil.

 


Koněv sice v roce 1945 osvobozoval Československo od nacistů, ale v roce 1956 řídil potlačení maďarského povstání a podílel se i na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi. V roce 1968 měl osobně zaštítit průzkum před vpádem vojsk Varšavské smlouvy do Československa.


Ruské velvyslanectví ostře odsoudilo pomalování pomníku i jeho zakrývání - ale radnice se brání, že právě zakrytí mělo dalšímu pomalování bránit. Delší čas už prý usiluje o to, aby se socha přesunula právě na zahradu nedalekého ruského velvyslanectví.

pez, Eliška Drtilová TN.cz