Odveta za Christchurch?

Masakr na Srí Lance byl odvetou za střelbu v mešitě na Zélandu

Téma:

Náměstek srílanského ministra obrany Ruwan Wijewardene v úterý ve zdejším parlamentu oznámil, že série explozí, při nichž o víkendu zemřelo více než 300 lidí, byla odvetou za nedávnou střelbu v mešitě ve městě Christchurch na Novém Zélandu. K útokům se hlásí Islámský stát. Žádné důkazy však neposkytl.

Podle zpravodajců minimálně jeden člen teroristické skupiny, která je za nedělní sérii výbuchů odpovědná, začal bezprostředně po střelbě na Novém Zélandu, při které zemřelo 50 lidí, dávat na sociální sítě "extrémistický obsah," píše The Guardian.

 

Experti na terorismus ovšem namítají, že vzhledem k povaze a rozsáhlosti nedělních útoků trvala příprava na něj spíše měsíce. I vzhledem k tomu, že bylo třeba vycvičit sebevražedné atentátníky a otestovat výbušniny.

 

Wijewardene poslancům také řekl, že bilance útoků vystoupala na 321 mrtvých, z toho 38 cizinců. A zdůraznil, že vládní představitele včetně premiéra nikdo předem neinformoval, že nějaký atentát vůbec hrozí.

 

 

K útokům se přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS), pro své tvrzení ale neposkytla žádný důkaz. Informaci zveřejnila prostřednictvím propagandistické agentury Amak. Tato skupina v posledních letech přijala odpovědnost téměř za všechny velké teroristické útoky ve světě.

 

Srí Lanka nyní za oběti truchlí, konají se také první pohřby. Policie v souvislosti s explozemi zadržela přibližně 40 lidí.

 

Pusťte si pondělní reportáž:

 

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pez TN.cz