Boj s Islámským státem

Masakr v Tunisku: Islamisté zaútočili na město, 45 mrtvých!

Boje ISIS a tuniské policie - 3
Zdroj: Profimedia
Boje ISIS s tuniskou policií
Téma:

Nejméně 45 lidí zemřelo v pondělí při útoku Islámského státu na město Ben Guerdane na východě Tuniska. Při přestřelce mezi teroristy a tuniskými ozbrojenými silami zemřelo 7 civilistů včetně dvanáctileté dívky. O život přišlo také 10 příslušníku tuniských ozbrojených sil, kterým se podařilo zabít 28 teroristů.

Teroristé zaútočili na policejní stanici a vojenskou základnu. Pak se boj mezi nimi a ozbrojenými složkami rozhořel přímo v ulicích města. Do města přišli z nedaleké Libye. Bezpečnostní složky uzavřely všechny přístupové cesty a na noc vyhlásily zákaz vycházení. Hraniční přechody s Libyí byly také uzavřeny.

 

"Tohle je bezprecedentní útok, který byl dobře naplánován a zorganizován. Za cíl pravděpodobně měli ovládnout toto území a vyhlásit na něm nový emirát," řekl podle listu New York Times tuniský prezident Al-Bádží Qáid as-Sabsí.

 

K útoku se zatím oficiálně nikdo nepřihlásil. Na internetových diskusních fórech, kde spolu komunikují džihádisté, se ale objevily zprávy, že útok vedli teroristé napojení na Islámský stát. Ten ovládá i rozsáhlé území Libye a v Tunisku spáchal vloni dva krvavé útoky cílící na západní turisty.

 

GALERIE: Střety Islámského státu a tuniské policie

1
/
5
Zdroj: Profimedia
Boje ISIS a tuniské policie - 5

 

Podle britské televize BBC odcházejí bojovat za Islámský stát do Sýrie, Iráku a Libye ze všech států regionu nejvíce právě Tunisané. Vláda nad tím ale přivírala oči a tvářila se, že se nic takového neděje. Teď proti povstaleckým skupinám zahájila ofensivu.

 

Útok odsoudilo také francouzské ministerstvo zahraničí. "Tento útok jen posiluje potřebu politického řešení v Libyi," uvedlo ministerstvo v tiskovém prohlášení s tím, že Tunisko je terčem teroristických útoků proto, že zvládlo výjimečným způsobem přejít od autoritativního státu k demokracii.

 

 

Právě v Tunisku odstartovala sebevražda prodavače Muhammada Buazízího, který se 4. ledna 2011 na protest proti špatným životným podmínkám upálil před sídlem regionální vlády, takzvané Arabské jaro. Během nějž byl v sousední Libyi sesazen dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. Zemi se ale po jeho smrti zatím nepodařilo stabilizovat, čehož využívá i Islámský stát.

 

vbo TN.cz