nejasná příčina

Masivní úhyn ryb v řece Orlici! Hladinu pokryly stovky zdechlin

Filip Pultar
Filip Pultar
Aktualizováno 18:55
3.9. 2019 18:08
Téma:

Devětašedesátiletý rybář z Chocně v pondělí odpoledne nahlásil případ masivního úhynu ryb v řece Orlici. Skoro kilometrový úsek pokryly stovky mrtvých ryb.

Policisté přijali oznámení o úhynu ryb v řece Orlici přímo uprostřed Chocně v pondělí odpoledne. Podle rybářů tam uhynulo na 500 kilogramů ryb, například malých plotic nebo i desítek větších kousků. Na místo přijeli kromě policistů i hasiči a odborníci na životní prostředí. Ti provedli průzkum a také odebrali vzorky vody.

 

Zjistilo se, že mrtvé ryby plavou asi na 800 metrech. Příčina úhynu nebyla na první pohled zřejmá, a protože nebyla patrná ani žádná chemikálie na hladině, nebyly by tak ani účinné norné stěny.

 

 

Starosta Chocně byl na místě a nechal se slyšet, že bude varovat obyvatele, aby například jejich psi nepili vodu z Tiché Orlice a nežrali uhynulé ryby. Rybáři spolu s hasiči ryby vylovili, část bude použita ke zjištění příčiny úhynu zbytek a odvezli do kafilérie.


Přesná příčina úhynu není zatím jasná. Nejspíš za tím nestojí nedostatek kyslíku, spíš prý do řeky unikla nějaká chemikálie, která zahubila zejména menší ryby. Podle místních rybářů tu den před úhynem mohla takovou látku spláchnout do řeky prudká průtrž mračen. Policisté zatím čekají na rozbory vody a toxikologii mrtvých ryb.

Související témata:
mik TN.cz