Den mrtvých

Masky aztéckých bohů, kostry v ulicích! Mexické Dušičky stojí za to

Petra Matýsková
Petra Matýsková
Publikováno 30. 10. 2019
Téma:

Mexičané se připravují na Den mrtvých. Svátek je obdobou našich Dušiček a slaví se ve dnech od 31. října do 2. listopadu. A zatímco Češi na blízké vzpomínají v tichosti na hřbitovech, Mexičané si libují v barvách a maskách.

Obří socha slavné mexické malířky Fridy Kahlo na pohřebních nosítkách, masky aztéckých bohů, strašidelně vyhlížející lidské kostry. Tak se Mexičané v ulicích tamní metropole připravovali na jeden z nejdůležitějších svátků roku - Den mrtvých.

 

Příchod slavnosti, která je kombinací katolického svátku zesnulých a kultu smrti aztécké mytologie, oslavily v maškarním průvodu stovky účinkujících v pestrobarevných kostýmech. Tisíce dalších show sledovaly opodál.

 

"Myslím, že lidé se při těchto slavnostech v Mexiku i kdekoliv jinde výborně baví. Vzpomínat na naše blízké je součástí tradice, kterou tu máme," má jasno koordinátorka průvodu Cindy Saenz.

Mexičané věří, že se duše zemřelých 1. a 2. listopadu na malou chvíli vrací zpátky na svět, aby si popovídaly se svými příbuznými nebo přáteli. Ti pro ně v tento den chystají bohaté pohoštění, které tradičně prostírají u zhotoveného oltáře.

Související témata:
pez TN.cz