Zvýšená poptávka

Máslo je v Česku nejdražší v historii! Může za to změna chutí

Téma:

Cena másla je stále na nejvyšší úrovni v historii. Důvodem zdražení je mimo jiné i zvýšená poptávka. Zatímco například v 90. letech lidé raději kupovali rostlinné margaríny, teď se vracejí k máslu vyrobenému z mléka.

Máslo teď máme v obchodech nejdražší v historii. Zatímco loni jsme mohli čtvrtkilovou kostku másla koupit za necelých 34 korun, letos je v průměru o deset korun dražší.

 

Může za to hlavně vyšší poptávka. Pominula totiž móda výrobků z odstředěného a nízkotučného mléka. Chovatelé dřív šlechtili plemena, která mají v mléce menší obsah tuku, aby uspokojili tehdejší požadavky. Teď se ale chutě a preference spotřebitelů změnily.

 

Lidé namísto margarínů chtějí do svého jídelníčku zařadit spíše máslo. Jenže v důsledku poptávky po margarínech z devadesátých let se vyprodukuje méně mléčného tuku, ze kterého je možné máslo vyrobit. Navíc v létě přichází doba, kdy mají krávy v mléce méně mléčného tuku.

 

 

 

Poptávka po másle se nezvyšuje jen v Česku, ale i na mezinárodních trzích. Problémem může být i vývoz českého másla. Ceny másla můžou zvyšovat také vysoké marže obchodních řetězců.

 

Podle odborníků bude ale cena másla klesat, očekávají totiž snížení výrobních cen. Kromě cen másla se zvýšila také například cena vajíček nebo cukru. Naopak levnější než loni máme ovoce a zeleninu.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

NAPROSTÁ BOMBA: Natřete trochu másla na rozkrojenou cibuli! Častý problém bude pryč

ÚŽASNÉ: Víte, co se stane, když nasypete do pánve s olejem trochu soli? V kuchyni to ocení každý

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

Veronika Polášková/epa TN.cz