POUŽITÉ ROUŠKY

Máte Covid-19 nebo karanténu? Netřiďte odpad, vyzval ministr Brabec

Richard Brabec - odpad kvůli Covidu
Zdroj: Getty Images, Jan Handrejch / Právo / Profimedia
David Mimra
David Mimra
24.9. 2020 11:00
Téma:

Pokud se ve vaší rodině objevil koronavirus, musíte dočasně přerušit třídění odpadu. Je to z bezpečnostních důvodů. Zabráníte tak ohrožení dalších lidí. Veškerý odpad z celé domácnosti mají nakažení dávat do jednoho pytle.

"Opatrně s odpadem během covidu! Pokud máte v domácnosti někoho, kdo je nakažený, nebo v karanténě, odpad by se například neměl třídit, aby byli ochráněni pracovníci v třídírnách," uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

 

Netřídění odpadu ale není jediná věc, kterou by měli nakažení koronavirem dodržovat. Speciální postup vyžaduje i vyhazování ochranných pomůcek. “Použité jednorázové ochranné pomůcky, jako jsou roušky, respirátory či rukavice, patří jedině do směsného odpadu. Předtím je potřeba je umístit do sáčku, ten pevně zavázat, a pak dát do dalšího sáčku a opět zavázat,“ uvedlo ministerstvo životního prostředí na svých internetových stránkách.

 

 

Ideálním řešením, jak snížit množství vyhozených ochranných pomůcek, je využívání látkových roušek. Ty můžete po každém použít vyprat, vyžehlit a bez problémů znovu použít.

 

Pokud se u vás doma potvrdí nákaza Covidem-19, měli byste dodržovat i další pravidla. Pytle, do kterých odpad dáváte by měli mít minimální tloušťku 0,2 milimetru. Pokud nemá, dejte odpadky do dvou pytlů. „Povrch vnější pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem a zavázaný pytel až pak dejte do černého kontejneru na směsný odpad. Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu,“ radí ministerstvo. Před i po vynesení odpadků si nezapomeňte umýt ruce vlažnou vodou a mýdlem anebo použijte dezinfekční gel.

 

 

Zvýšená hygienická opatření platí stále i u firem, které odpad sváží a následně likvidují. "Zaměstnance nabádáme k větší opatrnosti a dodržování hygienických návyků. S tím je spojena distribuce roušek a možnost si desinfikovat ruce. Vše je k dispozici. Pracovní rukavice jsou běžnou výbavou, a to i v době mimo pandemii. Prostory šaten či společných prostor na provozovnách prakticky denně desinfikujeme pomocí ozónových generátorů," popsal pro TN.cz mluvčí Pražských služeb Radim Mana.
 

TN.cz