Dětský lékař radí

Máte doma školáka? Vyberte mu správný školní batoh

Batoh
Zdroj: Profimedia
Téma:

Nabídka školních aktovek, batohů a tašek je opravdu široká. Nejeden rodič proto jistě ocení několik užitečných rad pro usnadnění výběru školního batohu. Hlavním kritériem je váha a velikost batohu, který musí mít pevná anatomická záda a dostatek reflexních prvků.

Pří výběru vhodného batohu je nejprve potřeba podívat se na kvalitu jeho zpracování, včetně propracovaného pevného, anatomicky tvarovaného zádového systému, který je důležitý pro zdravý vývoj zad vašeho dítěte. 

 

Správná velikost je základ

"Batoh vždy vybírejte podle velikosti vašeho dítěte," řekla pro TN.cz dětská lékařka Leona Tylingorová, která tvrdí, že není vhodné kupovat větší batoh, který dítěti vydrží déle, ale nebude mu sedět. Pokud například pořídíte studentský batoh doporučovaný od 4. a 5. třídy prvňáčkovi, nebude správně sedět a budou tím trpět záda. 


Důležitá je váha batůžku

Školní batoh by měl být co nejlehčí. Čím lehčí hmotnost aktovky, tím lépe. Pro první stupeň by měla být maximální hmotnost do 1,2 kg, ideálně však okolo 1 kg. Pro druhý stupeň je doporučená váha 1,4 kg. "Dítě by nemělo batůžek plnit zbytečnostmi. Rodič by měl dohlédnout na to, aby sebou jejich potomek do školy nenosil například i hračky," řekla lékařka. "Při dlouhodobém zatěžování hrozí vadné držení těla. Když budou děti přetěžovat páteř, může dojít ke skolióze a vadnému vývoji páteře," dodala.

 

Batoh musí mít přihrádky

Školní batoh by měl mít dostatečný počet jednotlivých přihrádek, kapes nebo komor a vyztužené dno. Vhodné je další příslušenství, jako speciální kapsa na láhev s pitím, termokapsa na svačinu, dostatečně pevné a široké ucho na pohodlné přenášení batohu v ruce a  prostor pro jmenovku. Tyto prvky výrazně zlepší použitelnost a funkčnost batohu.Vzhled a reflexní prvky

Bezpečnostní prvky jsou nutností. Myslete na bezpečnost vašich dětí a při výběru aktovky a batohu zkontrolujte, jestli na nich jsou bezpečnostní prvky, jako například výrazné barvy, reflexní pruhy, nášivky a odrazky. Vzhled batohu je také velmi důležitý, zejména pak pro vaše dítě.

 


Nastavení popruhů

Pásy by měly být nastaveny tak, aby se horní rovina aktovky nacházela ve výši ramen, spodní část má končit v úrovni beder. Pokud je tomu jinak, nebyla zvolena správná velikost školní tašky.

 

Návod k vhodnému nastavení pásů: Nasďte dítěti tašku na záda, dítě na místě musí poskočit a ve stejný okamžik za pásy zatáhnout – tak se dosáhne perfektní pozice tašky na zádech. 

has TN.cz