Koronavirus

Máte dostatek potravin a dezinfekcí? Češi skupují některý sortiment

Nebezpečí koronaviru v Itálii - 2
Zdroj: Profimedia
ilustrační foto
Téma:

V posledních dnech se virus COVID-19 přiblížil českým hranicím. Okolní země hlásí první úmrtí. Aktuální situace v Itálii ukázala, že lidé ve svých domácnostech nemají dostatek potravin, a proto je začali hromadně nakupovat. Regály obchodů v uzavřených obcích v Lombardii tak zejí prázdnotou. A už i některé obchodní řetězce v České republice zaznamenávají zvýšenou poptávku po určitých druzích zboží.

Záběry z nejvíce zasažených oblastí ukázaly, že obyvatelé měst se snaží předzásobit základními a trvanlivými potravinami, včetně pitné vody. Zvýšený zájem je také o dezinfekční prostředky. V obcích dotčených karanténou na severu Itálie můžeme vidět prázdné ulice, zavřené instituce a prázdné regály. Lidé se tak rozhodli zásobit potřebnými potravinami a pojistit se před případným nedostatkem.

 

Češi o podobném předzásobení začínají pomalu uvažovat. Skupování zásob bylo až do dnešního dne spíše výjimečné, ale například řetězec Albert zaznamenal rostoucí zájem o některé potraviny.

 

GALERIE: Prázdné regály obchodů v ČR

1
/
12
Zdroj: čtenář TN.cz
Prázdné regály obchodů v ČR - 1

 

"Od dnešního rána pozorujeme ve velkých i malých obchodech zvýšenou poptávku po trvanlivých potravinách. Prodávají se oleje, mouky, rýže, těstoviny a další suché potraviny," uvedl Jiří Mareček ze společnosti Albert.

 

 


Čeští zákazníci jsou zatím spíš střídmí a s předzásobením se potravinami vyčkávají. Nicméně společnost Alza.cz už nyní eviduje zvýšený zájem o některé druhy zboží, především o různé druhy dezinfekcí. Patricie Šedivá, mluvčí společnosti, uvedla že "vliv koronaviru je extrémně znát právě v prodejích roušek, respirátorů a antibakteriálních gelů a podobných dezinfekčních přípravků."

 


Situaci stěžuje fakt, že někteří dodavatelé, nejsou schopni na zvýšený zájem o zboží reagovat. Obchody tak nemohou sortiment nabízet a musejí čekat. Podobná situace v České republice nastala před několika týdny, začátkem ledna, kdy lidé úplně vykoupili roušky v lékárnách. Nyní jsou například zcela vyprodány respirátory.

 


"Například u antibakteriálních gelů při porovnání prodeje na konci roku 2019 a v prvních dvou měsících roku 2020 pozorujeme nárůst o 600 %. Někteří výrobci už navíc pro velkou poptávku nedodávají," dodala mluvčí společnosti Alza.cz.

 

Zejí i regály ve vašich obchodech prázdnotou? Pokud máte podobné fotografie, pošlete nám je na zpravy@nova.cz!

 

Podívejte se na reportáž z lékáren, ve kterýcz mizí roušky a další zboží:

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

pb TN.cz