vypínání vysílačů

Problémy s DVB-T2: Komplikace mohou působit společné antény

Klára Pospíšilová
Klára Pospíšilová
Aktualizováno 14.1. 2020 22:54
Téma:

Česká republika od začátku letošního roku začala přecházet na nový vysílací standard DVB-T2. V noci ze středy na čtvrtek bude v Praze vypnut další pozemní vysílač. Diváci televize Nova v Praze a okolí, kteří signál přijímají právě prostřednictvím vysílače, budou muset přeladit své televizní přijímače.

Pokud přijímáte televizní signál přes satelit, kabel anebo internet, můžete být v klidu - nic se pro vás po vypnutí vysílače Cukrák nemění. Problém mohou mít diváci, kteří přijímají signál přes anténu. Ti se na DVB-T2 musí připravit.

 

"Buď si mohou pořídit ke stávající televizi set-top box, takovou malou krabičku, která umožní sledovat vysílání dále, nebo novou televizi," uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko.

 

"Pokud si divák půjde dneska koupit přístroj do obchodu, je důležité, aby se u prodejce informoval, zda je přístroj připravený na přijímání DVB-T2," sdělil vedoucí telekomunikace televize Nova Tomáš Rychtera.

 

Po vypnutí vysílače Cukrák někteří diváci televize Nova přijdou o stanice Nova Cinema a Nova. Místo nich uvidí pouze černé obrazovky. V takovém případě je ten správný čas pro naladění televize.

 

 

"Pokud divák naladí programy, které v popisku mají název například Nova/T2, pak má jistotu, že chytá programy, které jsou šířené v DVB-T2," doplnil Rychtera.

 

"Ještě je důležité, aby si divák uvědomil, jestli se ho týká takzvaný individuální příjem, anebo jestli má takzvanou společnou anténu," vysvětlil technický ředitel televize Nova Josef Uher.

 

Ty podle odborníků ještě nemusí být připraveny na příjem nového vysílacího standardu. V takovém případě je nutné zavolat technika. Na vysílání DVB-T2 postupně přejde celá republika.
 

klma tn.cz / TV Nova