náhrada mzdy

Máte strach, že onemocníte? Sečtěte si výši nemocenské. KALKULAČKA

Nemocenská
Zdroj: Getty Images
Ilustrační fotografie
Lucie Staničková
Lucie Staničková
27.1. 2021 13:08
Téma:

Mnozí lidé často přechází nemoci jen proto, aby nemuseli nastoupit na nemocenskou a nesnížili se jim tak jejich příjmy. V současné době navíc situaci ještě více komplikuje koronavirus. Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik peněz dostanete v případě, že onemocníte.

Počasí jako na houpačce a náhlá změna teplot se podepsaly na rostoucím počtu nemocných. Řada z nich přesto chodí do práce a nechce nastoupit na nemocenskou ze strachu, že se jim výrazně sníží příjmy.


Přestože nemocní pracovníci dostávají náhradu mzdy už od prvního dne nemoci, řada z nich se tomu snaží vyhnout. Podle expertů je důvodem nízká nemocenská. V současné době, kdy se po celém světě šíří koronavirus, je to navíc velký problém.


Spočítejte si na kalkulačce portálu Peníze.cz výši nemocenské:


Lidé se totiž v poslední době odmítají nechat testovat na covid-19, aby nemuseli do izolace. Nakažení navíc mnohdy nehlásí ani své kontakty, aby je neposlali do karantény. "Spousta lidí nechce na nemocenskou, aby neměla finanční problémy. Mělo by se s tím něco udělat. Lidé musí být motivováni,“ tvrdí ekonom Lukáš Kovanda.


Náhradu mzdy vyplácí zaměstnavatel nemocnému pracovníkovi během prvních 14 dnů nemoci. Pak už vyplácí stát nemocenskou.

 


Dosáhnout na nemocenskou mohou také živnostníci v případě, že si platí nemocenské pojištění. To totiž není povinné. Náhradu mzdy však dostanou až od 15. dne nemoci. Prvních 14 dní tak nemají žádný příjem.

 

Lidé tráví na neschopence v průměru 42 dní v roce. Více se dozvíte v následující reportáži:

 

TN.cz