vládní nařízení

Mateřské školy se vrací k běžnému provozu, ale se speciálními pravidly!

Linda Nguenová
Linda Nguyenová
Publikováno 14. 5. 2020
Téma:

Během koronavirové krize se uzavřela většina mateřských škol. Fungovalo pouze 1,5 % z nich. Vyplývá to ze šetření České školní inspekce. V květnu jich plánuje znovu otevřít více než polovina. V Česku je přes pět tisíc školek.

Mateřská školka na pražském Barrandově se s nouzovým stavem uzavřela - a to i přesto, že se na ni vládní zákaz nevztahoval.

 

"Ne z toho důvodu, že jsme museli, ale protože jsme věděli, že se rodiče bojí a nechají děti doma, takže jsme měli zavřeno do konce března a celý duben, otevřeli jsme na začátku května s tím, že rodiče už nám psali, kdy otevřeme, že už se těší, že už si potřebují odpočinout od dětí," popsala učitelka Anita Frýdová.

 

Mateřská škola na Barrandově je tak jednou z více než 70 procent školek, které v květnu otevřely nebo to zatím plánují. Se situací se dokázaly popasovat samy a tak si vysloužily od České školní inspekce pochvalu.

 

"Tato situace umožnila nový pozitivní přístup ve vztahu mateřská škola a rodič. Vznikl vztah a spolupráce, která do té doby neprobíhala," zhodnotil ústřední inspektor České školní inspekce Tomáš Zatloukal.

 

Velmi důležité je podle Zatloukala to, že i přesto, že měla většina školek zavřeno, 9 z 10 z nich realizovalo nějakou vzdělávací nabídku pro své děti.

 

 

"Natáčely jsme jim s učitelkami videa, kde jsme je učily nové básničky, učily jsme je, jak se správně myjí ruce a tak dále," uvedla Frýdová.

 

V mateřských školkách neplatí povinnost nošení roušek. Učitelky dohlížejí na pravidelné mytí rukou, vše stále dezinfikují a při jídle děti rozsazují.

TN.cz