Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 18. 9. 2018
Oběť hurikánu

Proud vody vytrhl ženě syna (1) z ruky. "Najednou zmizel," pláče

Zdroj: TV Nova

Počet obětí hurikánu Florence a následných záplav na východě USA stále roste. Aktuálně úřady mluví o 32 mrtvých. Jednou z posledních potvrzených obětí je teprve roční chlapeček, kterého jeho matka nedokázala v silném proudu vody udržet.

Tragédie. Jiné slovo, kterým lze označit příběh dvacetileté Dazie Leeové a jejího synka, byste hledali asi jen těžko. Když ročního chlapečka naposledy viděla, unášel ho proud. "Šerif mi zavolal, že Kaidena našli, bohužel ale nepřežil. Už mezi námi není," plakala nešťastná matka.

 

Leeová podle svých slov sledovala stav hurikánu celý den. U ní před domem ale sotva pršelo, a tak se rozhodla vydat do hodiny vzdáleného města, aby navštívila babičku. Po cestě sice minula pár bezpečnostních bariér, všechny silnice ale byly průjezdné.

 

Po několika kilometrech strhla auto povodeň. Vůz se hned začal plnit vodou. Leeová na nic nečekala, popadla své dítě a chtěla vylézt ven. Jenže noha jí uvízla v bezpečnostním pásu. Voda stoupala, matka přes větve a listí nic neviděla, dýchat už skoro nemohla. Syna nejdříve držela za zápěstí, poté za ruku a pak jí zmizel úplně. Ona sama se nakonec dostala ven.

 

Hurikán za sebou zanechal zkázu. Jak povodně, tak sesuvy půdy připravily o život přes tři desítky lidí. Hladina vody se v zaplavených oblastech navíc neustále zvyšuje. Vichr sice slábne, nebezpečí ale neutichá.

 

 

"Byla to zlá bouře už na začátku a nebezpečná i zůstane. Chtěla bych vyjádřit svou nejhlubší soustrast rodinám těch, kteří při ní přišli o život," řekla k případu Kirstjen Nielsenová, ministryně vnitřní bezpečnosti USA.

 

V Severní a Jižní Karolíně jsou bez proudu stále stovky tisíc domácností. Americká vláda poslala na pomoc 20000 pracovníků z řad záchranářů nebo armády.

Kateřina Vodvářková/mj TN.cz