Schválení vlády

Maturita z matematiky: Těchto oborů se bude týkat! PŘEHLED

Téma:

Povinně maturovat z matematiky budou i další středoškoláci. Vláda schválila návrh ministryně školství, který počítá s rozšířením i na jiné obory, než jsou gymnázia a lycea. Poprvé to čeká studenty ve školním roce 2021/2022.

Schválení návrhu ministryně Kateřiny Valachové potvrdil na twitteru mluvčí vlády Martin Ayrer. Kromě studentů gymnázií tak budou povinnou maturitu z matematiky skládat i žáci odborných škol. Výjimku dostaly zdravotnické, sociální a umělecké obory.

 

Naopak týkat se bude i zemědělských oborů, proti čemuž byli lidovečtí ministři v čele s ministrem zemedělství Marianem Jurečkou. Ten  na twitteru uvedl, že vláda rozhodla o jeden hlas. "Tento návrh není domyšlen a je špatný," uvedl.

 

Valachová trvá na tom, že vynětí zemědělských oborů by nedávalo smysl. "Představte si, že například agropodnikání jako zemědělský obor by maturitu z matematiky nemělo, a naopak ekonomika jako ekonomický obor by měla," řekla novinářům.

 

 

Na odborných školách budou povinné maturity z matematiky zavedeny rok poté, co je poprvé absolvují studenti gymnázií a lyceí. Ředitelé gymnázií a lyceí chystají kvůli povinné maturitě z matematiky ústavní stížnost.

 

Stížnost podle Valachové není na místě. "Jsem ráda, že jsme dokončili debatu o maturitě započatou v císařském mocnářství a je načase vstoupit v tomto směru do 21. století," komentovala rozhodnutí na sociální síti.

 

Podle vládního návrhu budou povinně z matematiky maturovat třeba i autotechnici, švadleny, knihkupci nebo kadeřnice, pokud studují obor s maturitou. Celý seznam najdete zde:

 

 

Povinná maturita z matematiky se bude týkat dohromady 104 oborů a všech odborných škol s výjimkou: skupiny oborů Zdravotnictví, oborů vzdělání Sociální činnost v rámci skupiny oborů Pedagogika, učitelství a sociální péče a skupiny oborů Umění a užité umění.

 

 

Vláda o povinné maturitě z matematiky jednala v prosinci. Tehdy pouze schválila, že bude od jara 2021 zavedena na gymnáziích a lyceích. V pondělí se shodla na zbývající úpravě. Matematika bývá předmětem, ze kterého propadá nejvíce maturantů. O zavedení povinné maturity měli zájem zaměstnavatelé reprezentovaní Svazem průmyslu a dopravy.

 

Bývalý ministr Marcel Chládek ji chtěl spustit už v roce 2019, ale Valachová to odložila. Studenti středních škol, kde bude zavedena, budou povinně maturovat ze tří předmětů. Vedle českého jazyka a matematiky to bude cizí jazyk.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve full HD a bez reklam na Voyo.cz

epa TN.cz