Volby v Británii

Konzervativci Mayové vyhráli volby v Británii, přišli ale o většinu

Téma:

Čtvrteční předčasné parlamentní volby v Británii vyhrála Konzervativní strana premiérky Theresy Mayové, která ale v Dolní sněmovně ztratila většinu. Volby přitom vyhlásila, aby posílila svou pozici. Místo toho skončily patem. Konzervativní strana vytvoří vládu, která zemi poskytne stabilitu, uvedla premiérka Mayová po setkání s královnou. Vláda provede Británii brexitem.

Podle průzkumu agentur GFK a Ipsos MORI pro televizní stanice BBC, ITV a Sky News měli mít konzervativci 314 křesel z celkového počtu 650. Opoziční labouristé Jeremyho Corbyna podle stejného odhadu měli získat 266 mandátů. Bývalý konzervativní ministr financí George Osborne takovou perspektivu označil za "katastrofální". V reakci na odhady prudce oslabila britská libra.

 

Oficiální údaje o sčítání hlasů se postupně čekají celou noc a konečné výsledky mají být k dispozici v pátek.

 

Prozatím konzervativci při sčítání hlasů v parlamentních volbách předstihli labouristy a vedou v poměru 318 ku 261 křeslům, uvádí BBC. Chybí výsledky z 1 obvodu.

 

Kromě konzervativců a labouristů se do parlamentu podle průzkumu mezi voliči u volebních místností dostala také Skotská národní strana (SNP) se ziskem 35 křesel a Liberální demokraté s 12 mandáty. Dvaadvacet křesel obsadí další menší strany. Nacionalistická a protievropská Strana nezávislosti Spojeného království (UKIP) se ve sněmovně patrně neobjeví.

 

Výsledky, podle nichž konzervativci oproti jejich očekávání ztratili parlamentní většinu, sledovala premiérka s napjatým výrazem. Mnozí jsou podle agentury AP přesvědčeni, že její politický osud je zpečetěn. Hlavy budou podle analytiků zřejmě padat i ve vedení Skotské národní strany

 

 

Před květnovým rozpuštěním parlamentu měli konzervativci 330 mandátů, labouristé 229, SNP 54 a Liberální demokraté devět. UKIP nezastupoval žádný poslanec.

 

Volby tak podle agentury AP přinesly premiérce Mayové porážku, neboť přišla o absolutní většinu v parlamentu. Aby ji konzervativci udrželi, museli by získat nejméně 326 mandátů. Porážkou jsou ale odhadované výsledky také pro skotské nacionalisty, kteří přišli o 21 křesel oproti zisku v minulých volbách.

 

Po zveřejnění průzkumů mezi voliči u volebních místností britská měna oslabila z 86,90 na 88,06 pence za euro, respektive z 1,2962 dolaru na 1,2723 dolaru za libru.

 

Bývalý ministr financí ve vládě premiéra Davida Camerona George Osborne označil odhady výsledků za "zcela katastrofální" pro Konzervativní stranu i pro premiérku Theresu Mayovou. Podle něj bude s takovými výsledky jen těžko možné, aby Konzervativní strana zůstala u moci.

 

 

Další britští politici jsou v hodnocení odhadů opatrnější. Ministr obrany ve vládě premiérky Mayové Michael Fallon zdůraznil, že nejde o výsledky, ale o odhady.

 

Mayová se rozhodla předčasné volby vyhlásit ve snaze posílit svou pozici před jednáním o odchodu země z Evropské unie.

 

TN.cz