zorba útočí

Kréta i Atény v ohrožení. Záplavy, vichřice a sedmimetrové vlny

Medikán Zorbas - oko
Zdroj: Ventusky.com
Medikán Zorba
Téma:

Řecko je v pohotovosti, řítí se na něj medikán Zorba. Očekává se, že dnes dorazí na pobřeží Kréty a poloostrova Pelopones, Egejské moře a bude postupovat k Turecku. Hrozí silný vítr a nadměrné dešťové srážky. Vítr by měl dosáhnout až 200 km/h.

Medikán Zorba, obdoba středomořského hurikánu, by měl udeřit v sobotu na jih Řecka. Země se už od čtvrtka potýká se silným větrem a mohutnými dešti kvůli tlakové níži Xenophon, kterou by měl medikán vystřídat.

 

Před Xenophonem varovalo už ve čtvtrtek také české turisty Velvyslanectví ČR v Athénách. "Řecká meteorologická služba EMY upozorňuje na náhlé zhoršení povětrnostních podmínek v Řecku ve dnech 26.-28.9.2018 v souvislosti s přechodem frontální vlny "Xenofon". Ta je doprovázena silnými větry a přeháňkami," uvedlo velvyslanectví své vyjádření na facebooku.

 

 

Medikán by měl zasáhnout především řecký poloostrov Peloponés, Krétu, Atény a Kyklády. Nejvyšší riziko bylo vyhlášeno také pro jih Bulharska.
 

 

Dále by měl medikán pokračovat přes Egejské moře až do Turecka. Oblasti čekají vysoké riziko povodní, jelikož by mělo napadnout až 300 mm srážek. Rychlost větru by podle některých zdrojů měla dosáhnout v nárazech až 200 km/h.

 

Podívejte se na reportáž z pátečních televizních novin:

reg TN.cz