Šelma na Slovensku

Medvěd skolil mohutného býka. Pastevci zuří, žádají radikální řešení

Jan Pánik
Jan Pánik
Aktualizováno 1. 12. 2019 0:25
30.11. 2019 21:50
Téma:

Medvěd na Slovensku zaútočil na třísetkilového býka, zvíře nemělo proti šelmě nejmenší šanci. I přesto, že stát v takových případech škodu uhradí, pastevci z Podpolaní už toho mají dost. Žádají proto odstřel medvědů.

Nehybné tělo býka našel chovatel na louce, kde se zvíře normálně celé dny páslo. Jen před dvěma měsíci šelma útočila také u sousedního pastevce Michala Marcinka, kde zabila tři ovce. Medvěd je chráněné zvíře a ve chvíli, kdy způsobí někomu škodu, stát ji musí proplatit. 

 

U ovcí úředníci vycházejí z tabulek chovatelského svazu. Pan Marcinek dostal za každý zabitý kus 75 eur, tedy necelé 2 tisíce korun. Podle něj je to ale málo, tržní cena se totiž pohybuje kolem sta eur (zhruba 2500 korun), řekl televizi Markíza.

 

Momentálně na Slovensku probíhá nové sčítání medvědů. Pastevci by však chtěli do dvou let v oblasti odstřelit padesát jedinců. Ministerstvo však tvrdí, že regulovat se dá i jiným způsobem než střílením. Podle něj si mají chovatelé lépe chránit svůj majetek. 

 

 

Na tom, že v Podpolaní je medvědů hodně, se shodují úplně všichni. Rozdíly jsou však v nápadech, jak zabránit tomu, aby predátoři lezli do lidských obydlí.

TN.cz