šelma na valašsku

Radim nachytal medvěda při činu: Vyfotil stopy i rozdrásanou zvěř!

Srnec napadený medvědem
Zdroj: Radim Radost
Téma:

Beskydský medvěd má na svědomí další oběť. Ve středu zakousl srnce, mrtvé zvíře bylo nalezeno poblíž vodní nádrže Šance, kolem vedly ve sněhu medvědí stopy.

Chlupáč se v posledních dnech pohybuje po Moravskoslezských Beskydech. Medvěd rozhodně není plachý, ve středu dokonce u Starých Hamrů u vodní nádrže Šance zardousil srnce. Ve sněhu čtenář TN.cz pan Radim viděl i obří medvědí stopy.

 

Podle Radima medvěd místním obyvatelům nevadí, pouze někteří mají z šelmy strach. "Je to náš méďa,“ říká. "Stal se symbolem Valašska a pravý Valach se zvířat nebojí!"

 

GALERIE: Medvěd v Beskydech zardousil srnce

1
/
5
Zdroj: Radim Radost
Srnec napadený medvědem

 

Oblast, kde se medvěd pohybuje, je plná chatařů. "Šelma se pravidelně vrací do přezimovací obůrky Jatný, odkud odchází do údolí. Strhla už tři kusy jelení zvěře," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. Lesníci podle ní požádali Správu Chráněné krajinné oblasti Beskydy o přemístění medvěda do jiné lokality. Podle lesníků šelmu mohou potkat obyvatelé, turisté nebo třeba běžkaři.

 

A jak je možné, že medvěd je najednou aktivní uprostřed zimy, kdy teploty klesají hluboko pod nulu? "To, že se medvěd probudí uprostřed zimního spánku, je běžné," říká odborník z Hnutí DUHA Miroslav Kutal.

 

 

"Jeho aktivita může trvat pár dní, pár týdnů, je to velmi individuální. Pokud bude mít šelma dostatek potravy, je možné, že neulehne k zimnímu spánku vůbec." Riziko, že by medvěd z ničeho nic zaútočil na člověka, je podle Kutala však malé.

mj TN.cz