zničený majetek

Medvědi na Zlínsku řádí! Kraj lidem dá desetitisíce odškodného

Téma:

Zlínský kraj proplatí lidem další desítky tisíc korun za škody, které na jejich majetku letos způsobili medvědi. Ty ale zdaleka nebudou tak vysoké jako ty, které má na svědomí samice, jež se v regionu toulala loni na podzim.

Kraj už vyplatil zhruba půl milionu korun za podzimní řádění medvědice, která se toulala Valašskem až do jara. Dlouho se ji nedařilo chytit do speciální klece, kterou nastražili na Vsetínsku tamní starostové. Nakonec uspěli odborníci z Polska a medvědici nasadili i speciální obojek s GPS. Díky němu sledují její pohyb.

 

Medvědice už Valašsko opustila a momentálně se pohybuje na sousedním Slovensku. Od našich východních sousedů se ale na Moravou zatoulali nejméně další dva medvědi. Jeden z nich způsobil škody za více než třicet tisíc korun na včelínech a právě tyto peníze teď chovatelům Zlínský kraj proplatí. Tento medvěd se podle všeho přesunul na jih Moravy, na Valašsku má už ale náhradu.

 

 

Před dvěma dny si medvěda všimli lidé v okolí Valašského Meziříčí, konkrétně nedaleko obce Krhová. Tamní starostové už obyvatele upozornili, aby byli při toulkách přírodou obezřetní. Podle pracovníků CHKO Beskydy by to měl být mladý medvěd, který si nejspíš hledá teritorium. Zatím se ale chová plaše a proto od tohoto zvířete lidem nehrozí nebezpečí.

Související témata:
Petr Zapletal/mik TN.cz