Šelmy na hranicích

Medvědů na Moravě může být víc! Útoků na domácí zvířata přibývá

Téma:

Policisté na východě Moravy vyšetřují další útok medvěda, který na okraji Vsetína rozsápal kozy a poškodil včelstva. Podobnou šelmu viděli lidé v pondělí večer nedaleko Zlína a ve středu ráno u Valašského Meziříčí. Je proto možné, že se na hranicích pohybuje více mladých medvědů.

Podle chovatelů ze vsetínské části Červenka se medvěd vrhnul na jejich stádo koz na pastvě. Dvě z nich usmrtil, přičemž útočil na hlavu a břicho zvířat. Dalších deset koz se rozuteklo po okolí a do ohrady se vrátily až před polednem.

 

Šelma při hledání potravy na zimu poškodila i včelstva, která mají jejich majitelé na loukách kolem samoty. To, že se jednalo o medvěda hnědého, potvrdil podle stop a chlupů i přivolaný zoolog.

 

Podobných útoků se ve Zlínském kraji stalo už několik. Asi tříletý, více než stokilový medvěd roztrhal několik ovcí a poničil řadu včelích úlů.

 

 

Podle zoologů se přitom nemusí jednat o jedinou šelmu, která teď na podzim prochází regionem. Jeho výskyt byl totiž zaznamenaný v pondělí večer nedaleko Zlína, v úterý na okraji Vsetína a ve středu ráno i u Valašského Meziříčí.

 

Podle odborníků se ale lidé při setkání s medvědem nemusejí obávat. Je to plaché zvíře, které před člověkem raději uteče.

Související témata:
Zdeněk Čík/epa TN.cz