Největší akce za 30 let

Megaúspěch polské policie: Zadržela kokain skoro za půl miliardy euro

Policejní zásah
Zdroj: Getty Images
Ilustrační foto.
Michaela Trochová
Michaela Trochová
5.12. 2019 21:42
Téma:

Polský premiér Mateusz Morawiecki na dnešní tiskové konferenci informoval o úspěchu, který se povedl polské policii. Té se podařilo zadržet dvě tuny kokainu v hodnotě dvou miliard polských złotych, což je zhruba 468 milionů eur.

Polský premiér společnou akci organizací Krajowa Administracja Skarbowa (KAS, Národní správa daní) a Centralne Biuro Śledcze Policji (CBŚP, Ústřední policejní vyšetřovací úřad) označil za největší polskou protidrogovou akci za posledních třicet let. Šéf polských bezpečnostních služeb Mariusz Kamiński prohlásil, že tato operace "zachránila Evropu před obrovskou dodávkou kokainu".

 

Policejní složky sledovaly od 30. listopadu ve Velkopolském vojvodství pětici mužů, čtyři Kolumbijce a jednoho Íránce. Sledovaná pětice spolu s dalšími dvěma Poláky v pronajatých prostorách vytvořila provizorní laboratoř, ve které byl kokain zpracováván.

 

 

Všech sedm podezřelých bylo podle informací zpravodajského webu wiadomosci.wp.pl ve středu zatčeno. Na místě se podařilo zadržet deset kilo hotového kokainu, které měl být distribuován do Německa. Dále bylo zabaveno asi šest set litrů suspenze obsahující kokain, několik set litrů různých typů chemikálií, laboratorní vybavení a dokonce i specializovaný hydraulický lis s logem kolumbijského kartelu.

 

Vyšetřování v této fázi provádí krajské státní zastupitelství v Gdaňsku. Zadržení muži tam budou přepraveni k vyslechnutí obvinění z účasti v organizované zločinecké skupině, obchodování s drogami a výroby značného množství drog. Tento trestný čin se trestá odnětím svobody na tři roky.

Související témata:
TN.cz