STŘELBA V NEMOCNICI

Měla sloužit k výcviku, pak s ní zabíjel v Ostravě! Kdo zbraň upravil?

Petr Zapletal
Petr Zapletal
Publikováno 21. 1. 2020
Téma:

Loňská prosincová střelba v čekárně ambulance ostravské Fakultní nemocnice mohla mít mnohem více obětí. V úterý to potvrdili policisté. Zbraň, kterou Ctirad V. použil, byla totiž původně znehodnocená a pak upravená do střelby schopného stavu. Útočníkovi se pak zasekávala.

Desátý prosinec loňského roku. Desítky vyděšených lidí bleskově opouštěly ostravskou polikliniku. Personál, zdravotníci i pacienti prožívali nekonečné minuty strachu. Jiní se snažili ukrýt v uzamčených místnostech.


V jedné z čekáren se odehrálo jen těžko představitelné drama. Sedm lidí tam smrtelně zranil 42letý muž a poté zmizel. Zhruba 30 let stará zbraň z uherskobrodské Zbrojovky přitom neměla nikdy zabíjet. "Provádíme šetření za tím účelem, abychom zjistili, kdo zbraň reaktivoval, tedy uvedl ji do střelby schopného stavu," uvedl náměstek ředitele pro SKPV policie Moravskoslezského kraje Radim Wita.

 

 


Podle policistů byla pistole původně znehodnocená řezem a mohla sloužit třeba jako učební pomůcka. "V těle zbraně byla vyříznutá okénka, přes které bylo vidět na určité části mechanismu zbraně," doplnil Wita. Kdo si dal práci a všechny otvory zavařil, zůstává záhadou. Tato náročná úprava ale udělala z pistole vražedný nástroj.


"Pachatel v průběhu střelby tu zbraň nějakým způsobem znovu zprovozňoval, protože i v průběhu té střelby se mu zasekla," doplnil Wita. Ani to mu ale nezabránilo zastřelit sedm lidí a další dva zranit. Před ostravskou fakultní nemocnicí do pár hodin vznikla dvě pietní místa. Lidé tam zapalovali svíčky, nosili květiny i fotografie obětí.


Ctirad V. po asi čtyřech hodinách spáchal sebevraždu. Policie přesto dál zjišťuje, proč krátce před tím zabíjel nic netušící lidi, které vůbec neznal.
 

TN.cz