Ústavní soud

Hluk ničí lidem zdraví, stěžovali si senátoři. ÚS snížnost zamítl

Ústavní soud
Zdroj: oficiální zdroj
Ilustrační foto

Skupina deseti senátorů se obrátila na Ústavní soud ve snaze o větší ochranu obyvatel České republiky před přílišným hlukem. Podle ústavního senátu jsou ale současné zákony dostatečné a stížnost neuznal.

"Důvodem podání návrhu je podle navrhovatelů nadprůměrné zatížení obyvatelstva České republiky nadlimitním hlukem, což má negativní důsledky na zdraví a celkovou životní pohodu obyvatel," přiblížil Ústavní soud stížnost senátorů. Senátoři považují kritéria pro výpočet a měření zejména silniční dopravy za příliš mírné.


Ústavní soudci v rámci stížnosti posuzovali dvě námitky. První se týkala vad při vydání a přijímání nařízení ohledně hluku. Podle soudu bylo ale nařízení vydané v mezích zákona a i proces přípravy byl v pořádku.

 


Soudci dále posuzovali, zda nařízení neporušuje základní práva na ochranu zdraví a příznivé životní prostředí. "Ústavní soud má za to, že napadená ustanovení nařízení sledují legitimní cíl a prostředky zvolené k jeho dosažení lze považovat za rozumné. Soud připomíná, že český právní řád obsahuje několik prostředků právní ochrany, které umožňují bránit se hluku i mimo rámec hlukových limitů," vysvětlil soud své zamítnutí stížnosti.
 

rod TN.cz